Süryani Rahip Savcı, Köyünde Büyük Bir Coşkuyla Karşılandı

Süryani Rahip Savcı, Köyünde Büyük Bir Coşkuyla Karşılandı

Mardin'de Kaçırılan ve 2 Gün Rehin Tutulduktan Sonra Önceki Gün Batman'da Serbest Bırakılan Moryakup Manastırı Rahibi Edip Savcı, Köyünde Büyük Bir Coşkuyla Karşılandı.

Süryani Rahip Savcı, Köyünde Büyük Bir Coşkuyla Karşılandı

Mardin'de kaçırılan ve 2 gün rehin tutulduktan sonra önceki gün Batman'da serbest bırakılan Moryakup Manastırı Rahibi Edip Savcı, köyünde büyük bir coşkuyla karşılandı.

Midyat Adliyesi çıkışında bir açıklama yapan Süryani Rahip Edip Daniel Savcı, "Kurtulmamama emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Olayı kazasız belasız atlattığım için şükrediyorum. Olay polise intikal ettiği ve netliğe kavuşmadığı için de konuşmak istemiyorum" dedi. Çok sayıda Süryani vatandaş tarafından karşılanan rahip, daha sonra yaşadığı köye gitti. Barıştepe köyünde büyük bir coşku ve kurban kesilerek karşılanan Rahip Savcı, ilk olarak

kiliseye gitti. Savcı, burada İncil'i öptü, daha sonra şükür duası yaptı. Yorgun olduğu gözlenen rahip dinlenmeye çekilirken, Moryakup Manastırı bahçesinde ise Müslümanlar ve Süryani vatandaşlar birlikte davul zurna eşliğinde halay çekti, rahibin serbest bırakılmasını kutladı.

Öte yandan, kilisede köylülere Türkçe, Kürtçe ve Süryanice açıklamalarda bulunan Süryani Metropolitler, kardeşlik ve barış mesajları verdi. Deyrulumur Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, Süryani ve Müslümanlar başta olmak üzere herkesin Adem ve Havva'dan geldiği için kardeş olduğunu söyledi. Bu olayın kardeşlik duygularını pekiştirdiğini ifade eden Aktaş, "Olayın 48 saat gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde çözülmesi, devletin büyüklüğünü gösteriyor" dedi.

Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Salibe Özmen ise, "Menfur olay için Süryaniler kadar üzülen, rahibin kurtulması için büyük bir çaba harcayan ve serbest bırakılması ile Süryaniler'le birlikte sevinçlerini paylaşan Müslümanlar'ın bu davranışlarıyla, bütün dünyaya örnek olduklarını söyledi.

(SE-AYŞ-OK-Y)