Sürücülere Egzoz Gazı Ölçüm Uyarısı

Sürücülere Egzoz Gazı Ölçüm Uyarısı

Giresun Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nden Yapılan Açıklamada, Sürücülerin Araçlarının Egzoz Gazı Ölçümlerini Yaptırmaları İstendi.

Sürücülere Egzoz Gazı Ölçüm Uyarısı

Giresun Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, sürücülerin araçlarının egzoz gazı ölçümlerini yaptırmaları istendi.

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, kentlerde ciddi hava kirliliğine neden olan motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarının azaltılmasında emisyon ölçümlerinin büyük önem taşıdığına dikkat çekildi. Açıklamada, Trafikte Seyreden Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 6. maddesine göre, trafikte seyreden motorlu taşıtların, hususi otomobillerde ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir resmi otomobillerin ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir, diğer motorlu taşıtların ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir ve on yaş sonunda ise tüm motorlu taşıtların yılda bir egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulduklarına işaret edilerek müdürlük olarak Giresun Emniyet Müdürlüğü ile egzoz gazı emisyon ruhsatı denetimlerinin yapıldığı ifade edildi. Açıklamada, egzoz ölçümü yaptırmayan sürücüler hakkında yasal işlem uygulandığı vurgulandı.

Sürücülerin, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ölçüm istasyonlarında emisyon ölçümlerini yaptırıp egzoz gazı emisyon pulunu almalarının istendiği açıklamada, taşıt sahiplerinin mağdur olmamaları için egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmaları ve kendilerine verilecek ölçüm ruhsatlarını yanlarında bulundurmaları gerektiği belirtildi.

Açıklamada, 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun ilgili hükümlerine göre, egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan sürücülere 577 YTL, yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise bin 155 YTL idari para cezası uygulandığı kaydedildi.

(AÇ-MU-Y) 13.03.2008 18:53 TSİ