Sürücü, Yaya ve Yolculara Slogan ve Özlü Sözlerle Uyarı

Sürücü, Yaya ve Yolculara Slogan ve Özlü Sözlerle Uyarı

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2008'de Uygulamaya Konulan "Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Projeleri" Kapsamında Toplumsal Duyarlılığı Artırmayı Hedefliyor. Bakanlık, Trafiğin Bir Yaşam Biçimi Olduğunu Anlatmak İçin Uyarı Amaçlı Slogan ve Özlü Sözler Hazırladı.

Sürücü, Yaya ve Yolculara Slogan ve Özlü Sözlerle Uyarı

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2008'de uygulamaya konulan "Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Projeleri" kapsamında toplumsal duyarlılığı artırmayı hedefliyor. Bakanlık, trafiğin bir yaşam biçimi olduğunu anlatmak için uyarı amaçlı slogan ve özlü sözler hazırladı.

İlginç ayrıntılar içeren ifadeler şu şekilde: "Trafikte kontrol sende, emniyet kemeri sizi hayata bağlar. Aklınız ve kaskınız başınızda olsun. Alkollüyken direksiyon başına geçmeyin. Aşırı hız yapıp kaybetme, kaybettirme! Sarı ışıkta dur, kırmızı ışıkta bekle! Öndeki aracı hata sollama yaparak geçme! Geçme kurallarına uymamak, size ve başkalarına ciddi zararlar verir. Kırmızı ışıkta geçmek, size ve başkalarına ciddi zararlar verir. Aşırı hızlı araç kullanmak, size ve başkalarına ciddi zararlar verir. Alkollü iken araç kullanmak, size ve başkalarına ciddi zararlar verir. Kazaları ihmaller, ihmalleri önemsenmeyen ihtimaller doğurur. Trafik kurallarına uymak yasal ve yaşamsal zorunluluktur. Trafik kuralları sizi ve sevdiklerinizi hayata bağlar.

Trafik, sevgi, saygı ve hoşgörüyle güzeldir. Her trafik kuralı en az bir hayat kadar değerlidir. Trafik kurallarına saygı insanlığa saygıdır. Güvenli bir trafik ortamı, geleceğe yapılan en büyük yatırımlardan biridir. İzin verin, trafikte yarışan hoşgörünüz olsun. Emniyet kemeri, tekerlekli sandalyeler kadar bağlayıcı değildir. Aşırı hız, yolu değil yaşamı kısaltır. Trafikte aşırı hıza ret, yaşama evet. Trafikte araç kullanırken telefonlarınız lütfen cebinizde kalsın. En pahalı tarife araç kullanırken yapılan telefon konuşması tarifesidir. Trafik ışıkları kavşak süsleri değildir. Alkollü iken araç kullanmak tehlikelere davetiye çıkartmaktır. Bisiklet ve motosiklet kullanırken aklınız ve kaskınız daima başınızda olsun. Hızınızla değil dikkatinizle fark edilin. Trafik bir ülkenin en önemli medeniyet göstergesidir. Trafik bir yaşam biçimidir." (CİHAN)