Suruç'taki Terör Saldırısı

Suruç'taki Terör Saldırısı
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısı Adana, Mersin ve Hatay'da protesto edildi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısı Adana, Mersin ve Hatay'da  protesto edildi. Mersin'de olayı protesto eden grubun üzerine havalı tüfekle ateş edilmesi sonucu 2 kişi yaralandı.

Adana'da İnönü Parkı'nda toplanan sivil toplum örgütü üyeleri, bir süre sloganlar attı. Daha sonra grup, Atatürk Parkı'na kadar yürüdü.

Burada konuşan İnsan Hakları Derneği Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, Suruç'ta 300'e yakın gencin, Kobani'yi yeniden inşa etmek adına bir araya geldiğini belirterek, "Bu grubun basın açıklaması yaptığı sırada bombalı saldırı olmuş ve şu ana kadar 31 kardeşimiz katledilmiştir. Yaralıların ise tedavisi Suruç Devlet Hastanesi'nde devam etmektedir. Bazılarının durumunun ciddi olduğunu öğrendik. Aylardır süren IŞİD terörü yine kanlı yüzünü göstermiş ve 31 gencimizi aramızdan almıştır" diye konuştu. 

Hatay

Hatay'da HDP Hatay İl Teşkilatı öncülüğünde Eğitim-Sen binası önünde toplanan Emek-Demokrasi Güçleri üyeleri, Saray Caddesi'nden Köprü Meydanı'na kadar sloganlar atarak yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Berkat Kar, Suruç'ta gerçekleşen saldırının halkların kardeşliğine yapıldığını söyledi.

Kar, DAEŞ'in saldırılarına karşı Kobani'de enternasyonalist dayanışma gösterildiğini dile getirerek, "Enternasyonalist dayanışmayı Kobani'nin inşası için hayata geçirmek isteyen ve gönüllü olarak ülkemizin birçok ilinden yola çıkan gençliği hedef alan bu saldırı halklarımızın direnişini engelleyemeyecektir" dedi.

Mersin'nde gruba havalı tüfekle ateş edildi

Mersin'de Emek ve Demokrasi Platformu'nca protesto yürüyüşü düzenlendi. Sakarya Caddesi üzerince sloganlar atarak yürüyen grup, başka bir grubu beklediği sırada bir binadan grubun üzerine havalı tüfekle ateş edildi. Olayda Göç-Der Eşbaşkanı Reşat Aşan ile Esat Parlak hafif yaralandı. Yaralılar, olay yerine gelen ambulansla Mersin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Platform üyelerinin, ateş açılan binaya girmek istemesine polis izin vermedi. Yürüyüşüne devam eden grup, HDP Mersin İl Başkanlığı önünde toplandı. Emek ve Demokrasi Platformu dönem sözcüsü İmam Özdemir ve HDP Mersin İl Eş Başkanı Selman Günbat'ın basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan grup, yaralıların sağlık durumunun iyi olduğunun öğrenilmesinin ardından olaysız dağıldı.

Polis, ateş edenleri  yakalamak  için araştırma başlattı. 

Tarsus

Tarsus ilçesinde de Emek Platformu üyeleri Halk Eğitim Merkezi önünde toplandı. Burada sloganlar atan platform üyeleri adına Yılmaz Taylan, bir basın açıklaması yaptı. Daha sonra oturma eylemi yapan üyeler, olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title