Suriyeliler Gassan Hito'yu Başkan Seçti

Suriyeliler Gassan Hito'yu Başkan Seçti

Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu Gassan Hito'yu geçici hükümet başkanı seçti.

Suriyeliler Gassan Hito'yu Başkan Seçti

Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu'nun İstanbul'da gerçekleştirilen seçiminde (SMDK) Gassan Hito geçici hükümet başkanı seçildi.

62 SMDK üyesinin oy kullandığı seçimde Gassan Hito, 35 üyenin oyunu aldı. Adaylardan Esad Mustafa 7, Velid ez-Zu'bi ise 2 üyenin oyunu aldı. 18 üye ise boş oy kullandı. Hito'nun büyük ölçüde İslami eğilimli üyelerden aldığı destekle yeni görevine seçildiği bildirildi.

İLK AÇIKLAMASI RAHMET DİLEMEK OLDU

Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK) tarafından geçici hükümet başkanlığına seçilen Gassan Hito, sabah düzenleyeceği basın toplantısında hükümetin programını ve çalışma biçimini açıklayacağını bildirdi.

İstanbul'da yapılan seçimde SMDK üyelerinin oy çokluğuyla geçici hükümetin başkanı seçilen Hito, yaptığı açıklamada, Suriye halkının devrim sürecindeki direnişi ve fedakarlıklarının değerli olduğunu belirterek, Suriye devriminde hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet diledi. Hito, "Sabah düzenleyeceğim basın toplantısında hükümetin programını ve çalışma biçimini açıklayacağım" ifadesini kullandı.

GASSAN HİTO KİMDİR

Abdulbasit Seyda'dan sonra Suriye muhalefetinde üst düzey temsil makamına gelen ikinci Kürt muhalif olan Hito, 1963 yılında Suriye'nin başkenti Şam'da doğdu. 1994 yılında Indiana Wesleyan Üniversitesi'nde işletme yönetiminde yüksek lisans yapan Hito, birçok uluslararası şirkette üst düzey yöneticilik yaptı.

Hito, 2001 yılında ABD'de, dünyanın farklı ülkelerinde azınlık konumunda olan Arap ve Müslümanların haklarını savunmak amacıyla "Müslüman-Arap Azınlık Hakları Savunma Derneği"ni kurdu.

Suriye'de başlangıcından bu yana devrime destek veren Hito, ABD'de Suriyeliler için organize ettiği insani yardım kampanyaları ve BM, uluslararası kurumlar ve hükümetlerle kurduğu sağlam ilişkilerle tanınıyor.

Hito, evli ve 4 çocuk babası.

Abdurrahman Şerif/ Mustafa Yıldız - AA