Suriyeli Cocukların Oyun Keyfi

Suriyeli Cocukların Oyun Keyfi

Suriye'deki olaylardan kaçarak çadır kamplara yerleştirilen ailelerin çocukları, yaşananların dramatik yönünden uzak, dikenli tellerle çevreli alanda oyun oynayarak vakit geçiriyor

Suriyeli Cocukların Oyun Keyfi

Suriye'deki olaylardan kaçarak Hatay'ın Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı İlçeleri'ndeki çadır kamplara yerleştirilen ailelerin çocukları, yaşananların dramatik yönünden uzak, dikenli tellerle çevreli alanda oyun oynayarak vakit geçiriyor.

Suriye'de iç karışıklığın başladığı nisan ayından itibaren 15 bin 69 Suriyeli sığınmacı, sınır tellerini aşarak Türkiye'ye sığındı. Ancak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 'Dön' çağrısına uyan 4 bin 410 Suriyeli farklı tarihlerde ülkelerine döndü. Şu an Hatay'daki 5 çadır kampında 10 bin 659 sığınmacı barınıyor.

Her türlü ihtiyaçları Hatay Valiliği tarafından karşılanan sığınmacıların yarısından fazlasını çocuklar oluşturuyor. Gün boyunca çadır kamplardaki oyun alanlarında oynayan çocuklar, kampı çeviren tellerin arkasından kendilerini çeken bir gazeteci görünce hemen büyüklerinin yaptığı 'zafer işareti' ile el sallıyor.

Kamplarda özellikle kadın ve çocuklara psikososyal destek veriliyor. Uzmanlar tarafından veriler destekte çocuklara Arapça şarkılar söyletiliyor, boyama yaptırılarak eğlenmeleri sağlanıyor. Ailelerde her fırsatta çocuklarını kamp alanı içindeki oyun alanlarına götürerek, onların yaşadıkları travmadan en az etkilenmesi için mücadele veriyor.

Sığınmacı kadınlar ise çadırların arasına çektikleri iplere çamaşır sererek, birbirleri ile kahve içerek vakit geçirmeye çalışıyor. Ailesinin çadır kampında olduğunu ve kendisi Yayladağı İlçesi'ndeki yakınlarının yanında kaldığını söyleyen adını açıklamak istemeyen Suriyeli, en kısa zamanda geri döneceklerini söyledi.

Çocuklarının Türkiye'de kendini tatilde gibi hissettiğini belirten Suriyeli kadın, "Çocuklarım Türkiye'de kendisini tatilde gibi hissediyorlar. Onlar okulların kapalı olması nedeniyle, Türkiye'ye geldik sanıyorlar" dedi.

Altınözü İlçesi'ndeki Apaydın Köyü merasına kurulan 6'ıncı çadır kampı ise olası bir Suriyeli akınına karşı hazır bekletiliyor. - Hatay