Suriyeli Çocuklara Aşı Kampanyası

Suriyeli Çocuklara Aşı Kampanyası

- Çocuklara aşı kampanyası ile ilgili asılan afiş Aşı kampanyası için kurulan çadır Çocuklara aşı yapılması Çocukların ağlaması Suriye Aşı Ekibi yetkilisi Somar el-Hüseyin ile röportaj Doğu Gutalı baba Ebu Malik ile röportaj Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan çocuklara...

- Çocuklara aşı kampanyası ile ilgili asılan afiş
Aşı kampanyası için kurulan çadır
Çocuklara aşı yapılması
Çocukların ağlaması
Suriye Aşı Ekibi yetkilisi Somar el-Hüseyin ile röportaj
Doğu Gutalı baba Ebu Malik ile röportaj Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan çocuklara yönelik kızamık aşısı kampanyası başlatıldı.

Bab ilçesindeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, ülkede sağlık alanında çalışmalar yürüten Suriye Aşı Ekibince, Hama, İdlib ve Halep'te muhaliflerin kontrolündeki alanlarda yaşayan 6 ay-5 yaş aralığındaki çocukların aşılanması için kampanya hazırlandı.

Bu kapsamda, 7 Nisan'da Doğu Guta'nın Duma ilçesine düzenlenen kimyasal silah saldırısı sonrası Bab'a göç eden ailelerin çocuklarına aşı yapıldı. Bab'daki Eş Şarkiyya kampında yaşayan 200'e yakın çocuk aşı oldu.

Öte yandan, Halep, İdlib ve Hama'da muhaliflerin kontrolündeki kırsal alanda yaşayan çocuklara da aşı yapıldı.

Hafta sonu başlatılan kampanya kapsamında ülke genelinde en az bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Kampanya 24 Nisan'da sona erecek.

Kampanyayı organize eden Suriye Aşı Ekibi yetkilisi Somar el-Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Buradaki çocuklara kızamık aşısı yapıyoruz. Bu hastalık çocuklar arasında çok hızla yayılıyor. Hastalık bulaşıcıdır. Hastalığın belirtileri son dönemde arttı. Kampanyayla yaklaşık bin çocuğa aşı yapmayı planlıyoruz." dedi.

Çocuklarına aşı yapılan Doğu Gutalı baba Ebu Malik, Doğu Guta'da rejimin ablukasındaki dönemde çocukların çok sayıda aşıdan mahrum kaldığını belirterek, "Çok şükür burada çocuklara ilk defa kızamığa karşı aşı yapıldı. Her şey yolunda." diye konuştu.