Suriyeli Aile Kirayı Ödeyemedikleri İçin Sokağa Atıldı

Suriyeli Aile Kirayı Ödeyemedikleri İçin Sokağa Atıldı

Ortadoğu’daki iç savaş nedeniyle Müslümanlar zulme ve katliamlara maruz kalırken, Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşanan bir olayda bu açlık ve savaşlar kadar yürekleri dağladı.

Suriyeli Aile Kirayı Ödeyemedikleri İçin Sokağa Atıldı

Ortadoğu'daki iç savaş nedeniyle Müslümanlar zulme ve katliamlara maruz kalırken, Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşanan bir olayda bu açlık ve savaşlar kadar yürekleri dağladı. Suriye'deki iç savaştan kaçarak bir ay önce İnegöl'e gelen 5 kişilik aile, kirayı ödeyemedikleri gerekçesiyle ev sahibi tarafından sokağa atıldı. Eşyaları ile birlikte bu soğuk kış gününde sokakta kalan ailenin kundaktaki bebekleri ise hiçbir şeyden habersiz annesinin koynunda uyurken, bu görüntü tanıklık edenlerin yüreklerini yaktı.

YAKA PAÇA EVDEN ATILDI

İç savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan ve İnegöl limanına sığınan Faris Davut, eşi Hadir Davut ile çocukları 3 yaşındaki Hatice, 5 yaşındaki Suriye ve 1.5 yaşındaki Fıras, Huzur Mahallesinde kiraladıkları evde yaşamaya başladı. Suriyeli aile, sabah saatlerinde kirayı ödeyemedikleri gerekçesiyle ev sahibi tarafından yaka paça evden atıldı.

10 SAAT BOYUNCA SOKAKTA KALDILAR

Eşyaları ile birlikte yağmur altında çaresizlik içinde saatlerce bekleyen aileyi gören bir vatandaş, kamyonetine aileyi ve eşyaları alarak şehir merkezine getirdi. Baba Faris Davud, kendisine yardım eden kamyonet sürücüsüne teşekkür ederek Orhaniye Mahallesi Bülbüller sokakta araçtan indi.

ZABITA'YA BİLDİRDİLER AMA…

Soğuk ve yağmurlu havada sokakta kalan aileyi gören mahalle sakinleri durumu Zabıta'ya bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen Zabıta ekiplerinin iddiaya göre 'yapacak bir şey yok' diyerek ailenin yanından ayrıldığı bildirildi. Yaklaşık 10 saat boyunca üç minik çocuk ile birlikte sokak üzerinde bekleyen aileye ev bulunması için mahallesi sakinleri ve Emniyet mensupları seferber oldu.

GÖZYAŞLARINI TUTUMADI

Eşi ve üç çocuğu ile sokakta kalan Faris Davud, durumlarını gözyaşları içinde anlattı. Bir ay önce İnegöl'e geldiğini belirten baba Davud, "Huzur Mahallesinde bir ev bulduk. Bir ay dolmadan ev sahibi para istedi. Bende olmadığını söyleyince bizi evden attı. Param olsa ödeme yapardım. Sokağa atılınca bir kamyon şoförü bizi buraya kadar getirdi. Benim için sorun yok ama çocuklarım bu soğukta dışarıda kalamaz. Onları düşünüyorum. Bize bir oda verseler yeter. Ben çalışır öderim" dedi.

BASIN MENSUPLARI ARACI OLDU

Türkçe bilmedikleri için dertlerini anlatamayan aileye, iyi derecede Arapça bilen bir basın mensubu rehberlik etti.

ASLAN YÜREKLİ!

Emniyet ekiplerinin de, ailenin başını sokabileceği bir yer bulunabilmesi için büyük gayret gösterdiği durumu öğrenen İHMED yönetimi durumu el attı. Emniyet Müdürü Şükrü Kaplan'da ailenin durumunu öğrenir öğrenmez gelerek çalışmaya ve koordinasyona destek verdi. İHMED yönetimi, sokakta kalan 5 kişilik aileyi alarak yurtlarına götürürken, belediye ekipleri de sokakta kalan eşyaları kamyonete yükleyerek depoda muhafaza altına aldılar.

Çalışmayla ilgili koordinasyonu sağlayan AK Parti Yönetim Kurulu üyesi Aslan Taşhan, "Huzur Mahallesinde ev sahibi, kiracısı olan Suriyeli ailemizi kirayı ödeyemediği gerekçesiyle dışarıda bırakmış. Daha sonra olay bize aksetti. Bizde konuyla alakalı çalışma yaptık. İHMED, bu konuyla alakalı bir komisyon kurmuş. Onlarda sokakta kalan aileyi alıp konaklamasını sağlayacaklar. Belediyemizde eşyaları alıp depoya götürdü. Ailemizin ev sahibi olması için gerekli çalışmayı yapacağız" dedi. - BURSA