Suriye Haberleri

Suriye haber, Suriye son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Suriye 22.5.2020
FLAŞ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile telefonda görüştü. Görüşmede ikili ilişkiler, koronavirüs ile mücadele, NATO dayanışması, Suriye ve Libya'daki gelişmeler ve bölgesel konular ele alındı.
Suriye 22.5.2020
FLAŞ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile telefonda görüştü. Görüşmede ikili ilişkiler, koronavirüs ile mücadele, NATO dayanışması, Suriye ve Libya'daki gelişmeler ve bölgesel konular ele alındı.
Suriye 22.5.2020
Tunus'ta koalisyon ortaklarının çekişmeleri hükümetin geleceğini etkiler mi?
Nahda'nın Arap Baharı devrimlerine, Halk Hareketi'nin rejimlere destek verdiği yönünde medyada çıkan haberlere işaret eden Buacile, Libya ve Suriye konusunda yaşananları unutmadıklarını dile getirdi.
Suriye 21.5.2020
Rasulayn Hastanesi bölge halkına şifa dağıtmaya devam ediyor
Barış Pınarı Harekatı ile terörden temizlenen Suriye'nin Rasulayn ilçesinde hizmet veren hastane bölge halkının umudu oldu.
Suriye 21.5.2020
Jerusalem Post: "İsrail ordusu, Hizbullah'ın Türkiye karşısındaki yenilgisinden ders çıkardı"
İsrail'in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, İsrail ordusunun Lübnan Hizbullahı'nın Suriye'de Türkiye karşısındaki yenilgisinden ders çıkardığını ve örgütün konvansiyonel orduya karşı direnç gösteremediğini öğrendiğini yazdı.
Suriye 21.5.2020
BM'den Libya'ya sevk edilen Rus savaş uçaklarına inceleme
Haberde Libya'ya Suriye'den nakledildiği belirtilen uçakların, Türkiye ile Rusya arasında doğrudan çatışma ihtimalini beraberinde getirdiği vurgulandı.
Suriye 21.5.2020
Karaman'da 5 ayrı suçtan aranan firari hükümlü tutuklandı
Karaman Merkez Çakırbağ köyü yakınlarında yol kontrolu yapan Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri şüphe üzerine bir aracı durdurdu. Yapılan kontrolde araçta bulunan bir kişi, kendisini Suriye uyruklu olarak tanıtıp göçmen kartını gösterdi.
Suriye 21.5.2020
İletişim Başkanı Altun, Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesini Washington Times'a anlattı Açıklaması
"Ülkeler arasında ayrım gözetmedik" Türkiye'nin virüsten etkilenen ülkelerle seyahatleri kısıtlayan ve nihayet tamamen durduran ilk ülkelerden biri olduğunu anımsatan Altun, şu değerlendirmeleri yaptı: "Uçuşlar iptal edilmeden önce hemen yolcuları kontrolden geçirerek, semptom gösterenleri havalimanlarında tespit etmeye çaba gösterdik. Ülkemiz, insanları hastalıktan korumaya çalışırken hangi ülkeden geldiklerine göre bir ayrım gözetmedi. Yunanistan ile kara sınırımızda bekleyen birçok Suriyeli sığınmacıyı geri getirerek virüsün yayılmasını engelledik.
Suriye 21.5.2020
"Kurt kanunu": Hafter'e veda
Libya'da Türkiye tarafından desteklenen meşru Fayiz es-Serrac hükümeti güçleri karşısında son zamanlarda çok kan kaybeden darbeci general Halife Hafter, ülkenin batısında, Tunus sınırında, ta 1940'lı yıllarda ABD tarafından inşa edilen ve başkent Trablus'a 150 kilometre mesafedeki muhkem ve stratejik el-Vatiyye üssünün kaybedilmesiyle, destekçileri ve taraftarları tarafından terk edilmek üzere. . Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya yenilince bizim de mağlup sayıldığımız gibi, acaba Hafter'in arkasındaki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Rusya, Fransa, Suudi Arabistan, Yunanistan ve hatta ABD de yenilmiş sayılacak mı, bu bahs-i diğer. Ama görüntülerden çok rahatsız olan Rus uzmanlar, tahrip edilen Pantsir hava savunma sistemlerinin hal-i pürmelalini görünce, "aslında biz bunlara Arapça kullanım kılavuzunu da verdik, ama neden böyle oldu" diye hayıflanıyorlarmış. Halbuki Suriye'deki rejim askerlerinden edindikleri tecrübelerinden bunu tahmin etmeleri gerekirdi.
Suriye 21.5.2020
Kovid-19 pandemisi ve Sahel'deki jeopolitik derinlik
Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ise Afrika Birliği (AfB) toplantısında Mali ve Sahel'deki BM misyonunun (MINUSMA) değiştirilmesi çağrısında bulundu; terör gruplarına karşı mücadeleyi sürdürülebilir şekilde üstlenmesi için gerçek bir uluslararası koalisyona ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Sall AfB Komisyonu'na kıtanın gayrisafi milli hasılasının yüzde 1'ini (2,1 milyar dolar) "Afrika İhtiyat Kuvveti"ne ayırması teklifini sunduğunu ve kabul edilmesini umduğunu kaydetti. Senegal Cumhurbaşkanı, barış çabalarına katkısından dolayı layık görüldüğü "Sunhak Barış Ödülü" kapsamında kendisine verilen 500 bin doları da AfB Barış Fonu'na bağışlayacağını belirtti. Ayrıca Sall, Kasım 2018'de katıldığı Paris Barış Forumu'nda, BM'nin Mali'de barış için yeterli çabayı sergilemediği eleştirisinde bulunmuş, Suriye'deki koalisyon güçlerinden daha fazlasına Sahel bölgesi için ihtiyaç duyulduğunu söylemişti.
Suriye 21.5.2020
Yazar Mustafa Kutlu, gençlerin sorularını cevapladı Açıklaması
Kitapta kanlı, insafsız, dünyayı, bütün insanları ve tabiatı sömüren bir sermaye sistemine değindiğini anlatan Kutlu, şöyle devam etti: "Burada çok açık olarak bütün dünyayı hegemonyası altına almış, çağdaş küresel medeniyetin alametifarikası olan küresel kapitalizmin biz de dahil bütün dünyayı nasıl avucunun içine aldığını ve nasıl kan emici bir sistem olduğunu ve bunun tasallutundan kurtulmadıktan sonra kendimize herhangi bir yol çizemeyeceğimizi anlatmaya çalıştım. 500 senede oluşmuş bu düzenin filozofları, ilim adamları, laboratuvarları, çok meşhur dünya çapında mektepleri, üniversiteleri, sanatı, ordusu, gücü ve parası var. Sayılmayacak kadar, musikiden sinemaya varıncaya kadar öyle bir hegemonya ki bütün dünya aynı hayat tarzına mahkum olmuş. Geçen gün gördüm bir Güney Kore grubu şarkı söylüyor, tavırları, kıyafetleri aşağı yukarı Amerikan tarzı. Herkeste bir Amerikan tarzı var aslında, biz de esas itibariyle bir miktar Amerikalılaşmış durumdayız bunu kabul etmek lazım. Bundan kurtulmak kolay bir şey değil." "İşte toprak, işte hava, işte su! Toprağa dönüşün manası bu" Bütün dünyanın koştuğu bu kulvarın insanlığı getirdiği konumun, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Kutlu, şunları kaydetti: "Şu kadar adam vefat etti deniliyor, bundan evvel diyelim ki dünyanın fukara yerlerinde Afrika'da bir saat içinde kaç tane çocuk açlıktan ölüyordu? Suriye'de, Irak'ta şu geçtiğimiz zamanlarda milyonla adam öldü.
Suriye 21.5.2020
Şanlıurfa'dan Suriye'ye bir tır insani yardım malzemesi gönderildi
Şanlıurfa'dan Suriye'nin İdlib kentindeki ihtiyaç sahiplerine bir tır insani yardım malzemesi gönderildi.
Suriye 21.5.2020
Adana'da terör örgütü DEAŞ sanığının yargılanmasına devam edildi
Sanık Cuma H. savunmasında emniyetteki ifadesinde ayrıntılı beyanlarda bulunduğunu belirterek, "2015 yılında Suriye'de DEAŞ'a ait örgüt kamplarına gittim.
Suriye 21.5.2020
Fransız L'Opinion gazetesi: "Türkiye'nin Libya'daki askeri müdahalesi sahadaki durumu değiştirdi"
Son günlerde Hafter'e bağlı milislere Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) temin ettiği Rus yapımı dört Pantsir hava savunma sisteminin Türk ordusu sayesinde ele geçirildiğine veya imha edildiğine dikkati çekilen haberde, "Türkiye'nin Libya'da aralıkta başlayan askeri müdahalesi sahadaki durumu değiştirdi ve yaklaşık bir yıldır başkentin eteklerinde ayaklanan Hafter güçlerinin saldırısına son verdi." ifadeleri kullanıldı Haberde, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda olduğu gibi Libya'da da SİHA'lar kullandığı kaydedildi.
Suriye 21.5.2020
İdlib kırsalındaki Suriyelilere gıda yardımı
Eskişehir Günışığı ve Sahil Özgürlük Sandalı derneklerince Suriye'nin İdlib kırsalında gıda yardımları ulaştırıldı.
Suriye 21.5.2020
Sansasyonel eylem hazırlığındaki teröristler İstanbul'da yakalandı
Alınan bilgiye göre, Suriye'nin kuzeyinde ağır kayıplar veren PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütünün, üyelerine moral vermek, devam eden operasyonlardaki baskıyı kırmak ve dikkatleri başka bölgelere çekmek amacıyla İstanbul başta olmak üzere bazı metropollerde sansasyonel eylemler gerçekleştirmeyi hedeflediği tespit edildi.
Suriye 21.5.2020
Tarihin karanlık sayfası: Çerkez sürgünü
Çerkezlerin bir kısmı ise Suriye ve Filistin başta olmak üzere Orta Doğu'da yaşamaya başladı.
Suriye 21.5.2020
Şanlıurfa Valisi Erin, Rasulayn'da incelemelerde bulundu
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Barış Pınarı Harekatı ile terörden temizlenen Suriye'nin Rasulayn ilçesinde incelemelerde bulundu.
Suriye 21.5.2020
İHH, Afrin'de 20 bin kişilik iftar yemeği dağıttı
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin Afrin bölgesindeki ihtiyaç sahibi ailelere, ramazanda 20 bin kişilik iftar yemeği dağıttı.
Suriye 21.5.2020
Yunan polisi, Kovid-19 salgınından faydalanarak sığınmacıları zorla Türkiye'ye gönderiyor
Koros, Yunan ve Avrupa mahkemelerinde yasal şikayette bulunmak için yakın geçmişte zorla gönderilen 10 göçmenin ifadelerini bir araya getirdiklerini, zorla gönderildiğini söyleyenlerin büyük bölümünün Afganistan, Pakistan ve Kuzey Afrika'dan, bazılarının Suriye ve Irak'tan geldiğini söyledi.
Suriye 21.5.2020
Irak, yakalanan yeni DEAŞ lider adayıyla ilgili bilgileri paylaştı
Kardaş, 2010 yılı başında Kuzey bölgesi vali yardımcılığına ve Bağdadi'nin emriyle kuzey vilayetleri valiliğine getirildi. Kardaş, 2011'de Bağdat dışında Bağdadi ile bir araya geldi ve sanayi ve geliştirme biriminin başına getirildi. Daha sonra Bağdadi kendisine Suriye'ye gitme ve orada silah ve patlayıcı imalathaneleri açma görevi verdi.
Şu an buradasınız: Suriye Haberleri | Suriye Haber - Haberler - Sayfa 9 - Suriye haberleri, son dakika suriye haber ve gelişmeleri burada. İNTERNET VE SOSYAL MEDYADA ÖNE ÇIKAN YURT HABERLERİ.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.5.2020 19:21:35. #1.15#
title