Suriye'ye Kaçan Lübnanlılar Öğrenci Yurtlarına Yerleştiriliyor

Suriye'ye Kaçan Lübnanlılar Öğrenci Yurtlarına Yerleştiriliyor

İsrail'in Lübnan’a Yönelik Saldırıları Devam Ederken, Yüzlerce Lübnanlı Ve Yabancı Suriye'ye Akın Ediyor. Savaş Bölgesinden Kaçarak Suriye'ye Gelen Lübnanlıların Ve Yabancı Uyruklu Vatandaşların Bir Kısmı Belki De Uzun Zamandır İlk Kez, Korkusuz Bir Gece Geçirebilecekleri Yurtlara Yerletiri...

Suriye'ye Kaçan Lübnanlılar Öğrenci Yurtlarına Yerleştiriliyor

İsrail`in Lübnan’a yönelik saldırıları devam ederken, yüzlerce Lübnanlı ve yabancı Suriye`ye akın ediyor. Savaş bölgesinden kaçarak Suriye`ye gelen Lübnanlıların ve yabancı uyruklu vatandaşların bir kısmı belki de uzun zamandır ilk kez, korkusuz bir gece geçirebilecekleri yurtlara yerletirildi.

Savaşın farkında olmayan çocuklar ise üniversite öğrencileriyle paylaştıkları mekanlarda güle oynaya koşarken, pek çok Lübnanlı savaş sonrası ülkelerine dönebilme hayalini kuruyor. Yabancı uyruklu vatandaşlar ise kendi ülkelerine dönebilmek için imkan kolluyor. Yurtlarda, yanlarında getirebildikleri eşyaları bir kaç parça giysiden öteye geçmeyen savaş mağdurlarının her türlü ihtiyacı Yurt Müdürlüğü tarafından karşılanmaya çalışılıyor.

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

Yurt kapısında sürekli bir ambulans bekletilirken, çok sayıda doktor da sabaha kadar görev yapıyor. Yurt öğrencilerinin ise tüm bu kargaşayı yadırgamadığı, gözlerden kaçmıyor. Lübnanlı gençler, Suriyeli gençlerle yurt binasının önünde geç saatlere kadar muhabbet ederken, ufak yaştaki çocuklar ise yeni tanıştıkları arkadaşları ile kaynaşarak etrafa gülücük dağıtıyor. Lübnanlı yetişkinler ise durumun şaşkınlığını üzerlerinden atabilmiş değil. Lübnanlılar ertesi güne umutla başlamayı hayal ederlerken, birden bire savaşın başlamasını henüz sindirememiş olduklarını g047özlerindeki endişeli bakışlar ele veriyor.

‘İSRAİL YARDIM KONVOYUNU VURDU’

Savaşın 7’nci gününde Suriye’ye geldiğini kaydeden bir Lübnanlı evlerinin hemen yanı başına İsrail füzelerinin düştüğünü anlatan bir Lübnanlı, Suriye’ye gelirken İsrail savaş uçaklarının Suriye’den Lübnan’a giden Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir yardım kamyonuna ateş açtığına şahit olduklarını da söyledi.
İsrail’in Lübnan’da sivilleri ve sivillere ait kurumları hedef aldığını belirten Lübnanlı bir savaş mağduru, her şeye rağmen Hizbullah’ın bu savaşta zafer kazanacağına inandığını kaydetti. İsrail’in Lübnan’ın manevi direncini kırıp bu şekilde Hizbullah’ı yok etmeye çalıştığını belirten gençler de, İsrail’in en büyük korkusunun Lübnan’daki direnişçilerdeki inanç olduğunu belirtti. Danimarka’dan tatil için gelen ülkesine gelen bir Lübnanlı ise evinin yakınına düşen füze nedeniyle yüzünden yara aldığını, buna rağmen hayatta olduğu için mutlu olduğunu ifade etti.