Suriye Sivil İdare Konseyi: Suriye Mozaiği Parçalanmayacak

Suriye Sivil İdare Konseyi: Suriye Mozaiği Parçalanmayacak

Suriye Sivil İdare Konseyi üyeleri, Ankara'da düzenledikleri toplantıda birliktelik mesajı verdi.

Suriye Sivil İdare Konseyi: Suriye Mozaiği Parçalanmayacak

Suriye Sivil İdare Konseyi üyeleri, Ankara'da düzenledikleri toplantıda birliktelik mesajı verdi. Üyeler, Kürtlerin Suriye'den ayrılmayacağını belirterek, Esed sonrası adil bir düzenin kurulacağını söylediler. Alevilerle asırlardır birlikte yaşadıklarını kaydeden Sivil İdare Konseyi Üyeleri, iç savaştan sonra kimseye zarar verilmeyeceğinin altını çizerek, suçlular her kim olursa cezalarını çekeceklerini vurguladılar.

Suriye Sivil İdare Konseyi'nin Ankara'da düzenlediği toplantının son gününde, konsey üyeleri basın toplantısı düzenledi. Ankara Airport Otel'de düzenlenen basın toplantısına Sivil İdare Konseyi'nin üyeleri katıldı. Toplantıya katılan Konsey Üyesi Ömer Samet, yerel yönetimlerde iç tüzük değişikliğine gidildiğini söyledi. Samet, askeri tüm ilişkilerden uzak duracaklarını ifade ederek, siviller olarak bir koordinasyon içinde olmaları gerektiğini uzun zamandır düşündüklerini dile getirdi. Askerlerle herhangi bir ortaklık sağlamayacaklarını kaydeden Samet, "Tamamen tarafsız olacağız. Tamamen koordinasyon içinde olacağız. Her tarafla temaslarımız olacak." dedi. Toplantıda gazeteciler, gündeme ilişkin soruları da konsey üyelerine yönetti.

"ALEVİLER BİZİM KARDEŞİMİZ"

Bir gazetecinin, 'Esed sonrası Nusayriler ile aranızda herhangi bir sorun yaşanır mı?' sorusuna, Konsey Üyesi Dr. Esad Esad, şöyle cevap verdi: "Aleviler bizim kardeşimizdir. Yıllardır onlarla birlikte yaşıyoruz. Bu devrim rejime karşı gerçekleşmiştir. Ancak, uluslararası suçları halka karşı her kim işledi ise bunun cezasını çekecektir."

"KÜRTLER SURİYE'DEN AYRILMAYACAK"

Gelinen süreçte, Kürtlerin nasıl tavır alacağına ilişkin bir soruya da Sivil İdare Konsey Üyesi Musa Musa, "Biz yıllardır, Suriyeli kardeşlerimiz ile beraber yaşıyoruz.Fransızlara karşı birlikte mücadele verdik. Gelinen süreçte de biz Suriye'den ayrılmadan beraberce yaşayacağız." diye cevap verdi.

"ESED'İN KİMYASAL SİLAH KULLANMASINDAN KORKUYORUZ"

Toplantıya katılan bir konsey üyesi de Esed'in, Suriye'nin bazı bölgelerinde çeşitli kimyasal silahlar kullandığını anlattı. Korkularının daha kapsamlı bir kimyasal bombanın kullanılması olduğunu ifade eden üye, böyle bir durumda büyük bir katliamın yaşanacağına işaret etti. Konsey üyesi, böyle bir saldırı için çok hazırlıksız olduklarını belirterek, uluslararası camiadan yardım istedi.