"Suriye'nin Dostları" Toplantısı Sonuç Bildirgesi

"Suriye'nin Dostları" Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Türkiye'nin evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenen "Suriye'nin Dostları" toplantısının ardından yayınlanan 27 maddelik sonuç bildirgesinde Suriye Ulusal Konseyi'nin Suriye halkının "meşru temsilcisi" olarak tanındığı belirtilirken Suriye...

Türkiye'nin evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenen "Suriye'nin Dostları" toplantısının ardından yayınlanan 27 maddelik sonuç bildirgesinde Suriye Ulusal Konseyi'nin Suriye halkının "meşru temsilcisi" olarak tanındığı belirtilirken Suriye rejiminin silahlara erişiminin engellenmesi için tüm ülkelere çağrı yapılıyor Türkiye'nin evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenen "Suriye'nin Dostları" toplantısının ardından yayınlanan 27 maddelik sonuç bildirgesinde Suriye Ulusal Konseyi'nin Suriye halkının "meşru temsilcisi" olarak tanındığı belirtilirken Suriye rejiminin silahlara erişiminin engellenmesi için tüm ülkelere çağrı yapılıyor. Suriye'den kaçanların sığındığı komşu ülkelere yardım yapılacağı kaydedilen bildirgede toplantının evsahipliğini yaptığı için Türkiye'ye teşekkür edilirken sonraki toplantının Fransa'da yapılacağı kaydediliyor.

Sonuç bildirgesinde "Suriye'nin Dostları"nın artan ilgi ve katılımından duydukları memnuniyet dile getirilerek İstanbul toplantısında BM, Arap Birliği, AB, İslam Konferansı Örgütü, Körfez İşbirliği Konseyi ve Afrika Birliği dahil olmak üzere 83 ülke ve uluslararası örgütün temsil edildiğine dikkat çekildi. Bildirgenin maddeleri özetle şöyle:

"-Suriye'nin geleceği, Suriye halkı tarafından belirlenmeli. Dostlar Grubu, Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı, siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne olan güçlü bağlılığını vurguluyor.

-Suriye'deki durum ciddi. Suriye rejiminin yaygın ve sistematik insan hakları ve temel özgürlükler ihlalleri sürüyor. Kadınlar ve çocuklar dahil, binlerce Suriyeli öldü. Onbinlercesi keyfi biçimde tutuklandı ve kötü muameleye maruz kaldı. Rejimin zalim eylemleri bazı vakalarda insanlığa karşı suç anlamına geliyor. Rejim bu uygulamalara derhal son vermeli, Suriye halkına yönelik tüm saldırıları durdurmalı.

-Dostlar Grubu, Suriye'de sivil, demokratik, çoğulcu, bağımsız ve özgür bir devlete siyasi bir geçişi kolaylaştırmaya yönelik Arap Birliği'nin girişimine tam destek veriyor.

-Dostlar Grubu, BM, Arap Birliği ve İKÖ kararlarının tam olarak uygulanması önemini yeniden vurguluyor. BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın çabalarını olumlu karşılıyor.

-SURİYE REJİMİ SÖZLERİYLE DEĞİL EYLEMLERİ İLE DEĞERLENDİRİLECEK-

-Ancak Dostlar Grubu, Annan Planını kabul ettiğini açıklayan Suriye rejiminin eylemlerini sürdürmesinden derin bir üzüntü duyuyor. Bu nedenle rejimin sözleriyle değil eylemleriyle değerlendirilecek. Planın rejim için oluşturduğu fırsat penceresinin ucu açık değil. Dostlar Grubu, Annan'ı sondaki adımlar için bir son tarih belirlemeye çağırıyor.

-Dostlar Grubu, Suriye'nin muhalefetinin barışçıl, düzenli ve istikrarlı bir siyasi ve ekonomik geçişe taahhüdünü olumlu karşılıyor.

-DOSTLAR GRUBU, SURİYE ULUSAL KONSEYİ'Nİ TANIYOR-

-Dostlar Grubu, Suriye Ulusal Konseyi'ni tüm Suriyelilerin meşru temsilcisi olarak tanıyor.

-Suriye'de özellikle ordu, güvenlik kurumları ve devlet dairelerinde hizmet verenler, Suriye halkını hedef alan emirlere uymamaya çağırılıyor.

-SURİYE REJİMİNİN SİLAHLARA ERİŞİMİ ENGELLENMELİ-

-Uluslararası toplumun tüm üyeleri, Suriye rejiminin özellikle silaha erişimini engellemeye çağrılıyor.

-Suriye'deki tüm diplomatik faaliyetlerin askıya alınması yönünde yeni adımlar atılması isteniyor.

-Dostlar Grubu, finansal destek dahil, Suriye halkının ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yardımını artırarak sürdürmeyi taahhüt ediyor

-YAPTIRIMLAR, EKONOMİK GELİŞME İÇİN ÇALIŞMA GRUPLARI-

-Devletler ve uluslararası kuruluşlarca Suriye rejimine karşı getirilen önlemlerin daha etkin bir biçimde uygulanması amacıyla "Yaptırımlar Çalışma Grubu" kurulacak. Çalışma grubunun Nisan ayında yapılacak ilk toplantısına Fransa başkanlık edecek.

-Dostlar Grubu, Ekonomik Canlanma ve Gelişme Çalışma Grubu'nun yönergesini benimsedi. Suriyeli muhalefet yakın bir işbirliği ile faaliyet gösterecek olan grubun eş başkanları Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri olacak.

-SONRAKİ TOPLANTI FRANSA'DA-

-Komşu ülkelere kaçan on binlerce Suriyeli konusunda derin kaygı duyuluyor. Kaçanlar, Suriye'nin komşuları için oluşturduğu ciddi ve artan yükü kabul ediliyor. Dostlar Grubu, Suriye'nin komşularına destek ve yardım sağlama taahhüdünü yineliyor.

-Dostlar Grubu, 2. Suriye'nin Dostları toplantısına evsahipliği yaptığı için Türkiye'ye teşekkür ediyor ve takdir ediyor. Grup sonraki toplantının Fransa'da yapılması konusunda mutabık kaldı. - Ankara