Suriye ile Siyasi Gerilim Ticari İlişkiyi Etkilemedi

Suriye ile Siyasi Gerilim Ticari İlişkiyi Etkilemedi

27.10.2011 09:40 | Son Güncelleme: 27.10.2011 09:40
Suriye ile Siyasi Gerilim Ticari İlişkiyi Etkilemedi

Suriye ile Türkiye arasındaki siyasi gerginlik ekonomiyi etkilemedi Suriye ile Türkiye arasındaki gerginlik ekonomiyi etkilemedi.

Suriye ile Türkiye arasındaki siyasi gerginlik ekonomiyi etkilemedi Suriye ile Türkiye arasındaki gerginlik ekonomiyi etkilemedi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Ülkemiz ile Suriye arasındaki ikili ticaret geçen seneki hız ve seviyesinde devam ediyor" dedi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu'nun soru önergesine verdiği yanıtta Türkiye-Suriye arasında gerilen ilişkilerin ekonomiye yansımasını değerlendirdi. Batılı ülkeler tarafından Suriye'nin ekonomik ve ticari ilişkilerini kısıtlamaya yönelik yaptırım kararları alındığını ancak BM Güvenlik Konseyi böyle bir yaptırım kararı almadığı için Türkiye'nin de ekonomik yaptırım uygulamadığını anlatan Çağlayan şunları söyledi:

"Firmalarımızın Suriye'de yapmakta oldukları yatırımlar hususunda başlamış işlerle ilgili hak ediş ödemelerinde ve işe başlamada, kaynakların farklı alanlara kaydırılması sonucunda ortaya çıkan gecikmeler hariç şu ana kadar kayda değer bir problem ortaya çıkmamıştır. Nakliyecilerimizin de Suriye geçişlerinde bugüne kadar önemli bir sorun yaşanmamıştır. Ülkemiz ile Suriye arasındaki ikili ticaret ise geçen seneki hız ve seviyesinde devam etmektedir."

-ALTERNATİF SENARYOLAR ÜRETİLİYOR-

Çağlayan, Türkiye-Suriye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla Ocak 2007'de yürürlüğe giren 'Türkiye ile Suriye arasında Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Ortaklık Anlaşması'nın Suriye hükümetince 25 Eylül 2011 tarihinde alınan bir karar ile tüm gümrük vergisi yüzde 5'i aşmayan ürünlerin dışındakilerin ithalatını askıya aldığını ancak Bakanlıkça yapılan girişimler sonucunda bu kararın 4 Ekim 2011 tarihinde iptalinin sağlandığını söyledi. Çağlayan Suriye'deki yatırımlar ve ihracatı ilgilendiren gelişmelerin günlük olarak takip edilip alternatif senaryolar göz önünde bulundurularak alınabilecek önlemlere ilişkin çalışmaların da devam ettiğini açıkladı. - Ankara

Kaynak: ANKA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Suriye ile Siyasi Gerilim Ticari İlişkiyi Etkilemedi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.10.2020 12:01:50. #1.14#
title