Suriye Helikopteri Böyle Görüntülendi

Suriye Helikopteri Böyle Görüntülendi

Sınırda uçuş yapan Suriye helikopteri Altınözü'nden görüntülendi. 2 Türk uçağı da sınır ihlalini önlemek için havalandı.

Suriye Helikopteri Böyle Görüntülendi

Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesinin tam karşısına düşen Azmarin kasabasının üzerinde sınıra yakın bir bölgede Suriye ordusuna ait bir helikopterin görülmesi üzerine Türk Hava Kuvvetleri'ne ait 2 F-16 savaş uçağı havalanarak bölgede sınır ihlalini önlemek için uçuş yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Suriye'den atılan top mermilerinin düştüğü Hacıpaşa beldesinin sınır komşusu olan Suriye'nin Azmarin kasabası semalarında saat 14.45 sıralarında bir savaş helikopteri görüldü.

Kasabada konuşlanan muhalifleri bombaladığı iddia edilen helikopterin sınır ihlali yapma ihtimaline karşılık Türk Hava Kuvvetleri'ne ait 2 F-16 savaş uçağına hareket emri verildi.

Bölgede teyakkuz halinde bulunan uçaklar, kısa sürede havalanarak Suriye sınırına doğru hareket etti. Altınözü semalarında görülen savaş uçakları kısa süreli heyecan yaratırken Suriye'ye ait helikopter, gözden kayboldu. Bölgede bulunan muhalifler, Suriye ordusuna ait helikopterin, ellerinde bulunan bir tankı saptamak için uçuş yapmış olabileceğini söylediği ileri sürüldü.

SINIR BOYUNCA 250 TANK KONUŞLANDIRILDI

T.B.M.M.'nin Suriye tezkeresini kabul etmesinin ardından ise hükümetin Genelkurmay'a gönderdiği 'yüksek hazırlık' talimatı kapsamında bölgeye; Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep'ten yaklaşık 60 tank takviye gönderilerek sınır boyunca en az 250 tank konuşlandırıldı. Topçu birlikleri de takviye edildi.