Suriye'deki Olaylar

Suriye'deki Olaylar

ABD yönetimi, Suriye halkına yönelik 19 milyon dolarlık ilave insani yardım fonu açıkladı.

Suriye'deki Olaylar

ABD yönetimi, Suriye halkına yönelik 19 milyon dolarlık ilave insani yardım fonu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yeni fon, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Demokrasi, İhtilaflar ve İnsani Yardımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Nancy Lindborg tarafından İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Suriye İnsani Yardım Forumu'nda duyuruldu.

Lindborg, ABD'nin, Suriye'deki çatışmaların yol açtığı acil ihtiyaçlara yanıt olarak ilave 19 milyon dolarlık insani yardım sağlayacağını bildirdi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın da 29 Ocak'ta, Suriye'dekiler ile komşu ülkelerdeki sığınmacılara yönelik 155 milyon dolarlık ek yardımlar duyurduğu hatırlatılan açıklamada, böylece ABD'nin Suriye halkına insani desteğinin toplam miktarının 385 milyon dolara yaklaştığı belirtildi.

Açıklamada, ABD'nin sağladığı fonların, yaklaşık 875 tıbbi personel üyesinin eğitimi, 410 binin üzerinde hastanın tedavisi ve 29 bini aşkın ameliyatın yapılmasına yardım ettiğine değinilerek, bu yeni fonun da Suriye'de ihtiyaç duyanlar için ilave tıbbi gereçler ve acil sağlık bakımı sağlayacağı ifade edildi.

Fonun ayrıca Uluslararası Kızıl Haç Teşkilatı'na, su ve sıhhi temizlik sistemlerinin bakımı ve onarımı, sağlık tedavilerinin yapılabilmesi, Suriye'de gıda ve gıda dışı ürünlerin dağıtımı gibi hayati önemdeki yardımları devam ettirebilme olanağı sunacağı belirtildi. Yardım fonunun, Ürdün'deki 50 binin üzerinde Suriyeli sığınmacıya daha gıda ürünleri kuponları verilmesinde kullanılacağı da vurgulandı.

Açıklamada, ABD'nin, Suriye'de ihtiyaç duyan herkese insani yardım desteği sunmaya ve bu doğrultuda geniş yelpazede uluslararası ortaklar ve Suriyeli insani yardım kuruluşlarıyla çalışmaya kararlı olduğuna işaret edildi. ABD hükümetinin, insani yardımlara ihtiyaç duyanların tespit edilmesi ve erişimleri kısıtlı bu kesimlere ulaşılması için Suriye muhalefet koalisyonu ile de yakın koordinasyon içerisinde olduğu belirtildi.

Suriye'deki çatışmaların başlamasından bu yana 870 binin üzerinde Suriyelinin komşu ülkelere kaçtığı belirtilen açıklamada, "Sadece 1 Ocak'tan bu yana, 250 binin üzerinde Suriyeli, çoğunluğu Ürdün, Türkiye, Lübnan, Irak ve Mısır'da sığınmak için ülkesini terk etti. Yardımlarımızın yaklaşık 170 milyon doları, bu ülkelere sığınmak isteyenlere yardım için kullanıldı" ifadesi kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"ABD, şiddetten kaçanlara sınırlarını açık tutmaya devam eden Lübnan, Ürdün ve Türkiye hükümetleri ve halklarının cömertliğini takdir eder ve alkışlar. Onları, Filistinli ve Iraklı sığınmacılar da dahil, ihtiyaç duyan herkes için bunu yapmaya çağırıyoruz. Ayrıca bu korunmasız nüfuslara ev sahipliği yapan ve yardım sağlayan, Irak'ın yanı sıra Kuzey Afrika ve Avrupa ülkeleri dahil tüm ülkelere takdirimizi sunuyoruz."

Muhabir: Mehmet Toroğlu

Yayıncı: Murat Taydaş - WASHINGTON

Kaynak: AA