Suriye'de Uçaksavar Tank Vahşeti!

Suriye'de Uçaksavar Tank Vahşeti!

Suriye'de, bir uçaksavar tankının şehir içinde etrafa rastgele ateş açması amatör kamera tarafından kaydedildi.

Suriye'de Uçaksavar Tank Vahşeti!

Suriye'nin Douma kentinde, bir uçaksavar tankının şehir içinde etrafa rastgele ateş açması amatör kameraman tarafından kaydedildi. Geçtiğimiz Cumartesi günü başkent Şam'ın 10 kilometre kuzeybatısındaki Douma'da çekilen görüntülerde, Rus yapımı bir ZSU-23-4 'Shilka' uçaksavar tankının etrafa rastgele ateş etmesi yer alıyor.

23 milimetre çapındaki güçlü topuyla bir uçağı yok edebilecek güçteki tankın üzerindeki Beşşar Esed posterleri dikkat çekiyor. Gizlendiği yerden video kaydını gerçekleştiren kişinin, tekbir getirerek, "Senin için Humus, tanklar üzerimize çevrildi. Bu Humus sevgimiz için. Humus için kurban oluruz" dediği duyuluyor. Uzmanlar, uçaksavar tanklarının sivillere karşı kullanımında ölümcül sonuçların doğacağını belirtiyor. Christian Science Monitor gazetesinden Dan Murphy, "Libya'da Kaddafi tarafından da sıklıkla kullanıldı. Vücudu parçalara ayırabilir" dedi.

Douma'da Esed'in askeri birlikleri ile yerel muhalifler arasındaki çatışmalar 21 Ocak'tan bu yana şiddetini artırdı. Göstericilerin kentin bazı bölgelerinde hakimiyeti ele geçirdiği belirtiliyor.