Suriye'de Nükleer Silah Üretimi İçin Tesis

Suriye'de Nükleer Silah Üretimi İçin Tesis

Suriye'de nükleer silah üretimi için tasarlanmış yeni bir tesis ortaya çıkarıldı.

Suriye'de Nükleer Silah Üretimi İçin Tesis

Suriye'de nükleer silah üretimi için tasarlanmış yeni bir tesis ortaya çıkarıldı.

BM müfettişlerinin El Hasakah kentinde olduğunu belirlediği, daha önce varlığı bilinmeyen tesisin, Suriye'nin nükleer silah üretimi konusunda Pakistan'daki nükleer silah üretiminin babası olarak kabul edilen Pakistanlı bilimadamı Abdül Kadir Han ile birlikte çalıştığı şüphelerini güçlendirdiği bildirildi.

Uluslararası Atom Enerji Kurumu'nun (UAEK) çalışmaları hakkında bilgi sahibi üst düzey bir diplomat ile eski bir BM müfettişi isimleri gizli kalmak koşuluyla yaptıkları açıklamada, tesisin nükleer silah üretimi için tasarlanmış olduğuna dikkati çekti.

Tesisin tasarımının, Libya'nin lideri Muammer Kaddafi'nin Han'ın rehberliğinde nükleer silah üretme amacıyla Libya'da inşa ettirdiği tesisle büyük benzerlik gösterdiğine işaret eden yetkililer buna karşın, BM müfettişlerinin şu an bir pamuk eğirme fabrikası görünümünde olan tesisin herhangi bir zamanda nükleer üretim için kullanıldığına ilişkin bir işarete rastlamadıklarını kaydetti. Yetkililer, tesisin uranyum üretimi için kurulmuş olsa bile bu planlardan daha sonra vazgeçildiğinin anlaşıldığını ifade etti.

İsrail savaş uçaklarının 2007 yılında Suriye'deki plütonyum ürettiğinden şüphelenilen bir reaktörü bombaladığını hatırlatan yetkililer, bina ile Libya'daki tesis arasındaki tesadüfi olması mümkün olmayan benzerliğin, Suriye'nin plütonyumun dışında uranyum yoluyla da atom bombası üretme arayışı içinde bulunduğunu gösterdiğine işaret etti.

Yetkililer, ayrıca UAEK'nın, Han ile Muhiddin İsa adlı Suriyeli bir yetkili arasındaki yazışmaları ortaya çıkardığını söyledi.

Han 2004 yılında televizyonda yaptığı bir açıklamada, İran, Kuzey Kore ve Libya'ya nükleer silah teknolojisi satılması konusunda çalışmaların bulunduğunu itiraf etmiş, ancak Suriye'den bahsetmemişti. - WASHINGTON