Suriye'de İşkenceyle Öldürülenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Suriye'de İşkenceyle Öldürülenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Kayseri'de, Suriye ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Suriye'de İşkenceyle Öldürülenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Orta Afrika Cumhuriyeti ile Suriye'de öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlumder) ile bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan grup, Hunat Camisi'nde cuma namazının ardından Orta Afrika Cumhuriyeti ile Suriye'de işkenceyle öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Namazı kıldıran emekli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Kasım Okut, namazın ardından yaptığı konuşmada, dünyanın neresinde olursa olsun, aç ve susuz kalan, zulme uğrayan insanları kurtarmak konusunda Müslümanların sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

"Asrın firavunu" olarak nitelendirdiği Esed'e bağlı rejim birliklerinin binlerce Müslümanı işkence ve zulümle öldürdüğünü ifade eden Okut, "Artık dayanamaz olduk, ağlamak istiyoruz, ağlayamıyoruz. Onlara yardımcı olamıyoruz. Dua da mı etmeyeceğiz? Onların bu zulümden kurtulması için dua etmek farz-ı ayndır" dedi. 

Orta Afrika'da da Fransızlar'ın Hristiyan milislere yardım ederek azınlıktaki Müslümanları öldürdüklerini anlatan Okut, şöyle devam etti:

"Tarih boyunca diktatörlerin akıbetleri felaket olmuştur. Hitler, Mussolini, Mao, Rus diktatörleri ve son zamanlarda Saddam Hüseyin... Bunların hepsini Cenab-ı Hak cezalandırmıştır. İnsan kasabı Ariel Şaron, 8 yılı aşkın bir süre yoğun bakımda yaşadı. Türkiye'de de birtakım diktatörler geldi geçti, ihtilal yapan hainler geldi geçti. Allah onlara da büyük belalar verdi." 

Okut, konuşmasını ardından Orta Afrika Cumhuriyeti ile Suriye'de Esed rejimi tarafından işkenceyle öldürülenler için dua ettirdi. - Kayseri