Suriye'de Araba Üreten İlk Fabrikanın Açılışı Yapıldı

Suriye'de Araba Üreten İlk Fabrikanın Açılışı Yapıldı

Suriye'nin Başkenti Şam'da, Ülkede İlk Araba Üretecek Fabrikanın Açılışı Yapıldı.

Suriye'de Araba Üreten İlk Fabrikanın Açılışı Yapıldı

Suriye'nin başkenti Şam'da, ülkede ilk araba üretecek fabrikanın açılışı yapıldı.

Yüzde 40'ının İran'a ait olduğu öğrenilen fabrikanın ilk aşamasının açılışını Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Pervez Davudi yaptı. Şam'ın Adra sanayi bölgesinde kurulan 'Siamco' adlı fabrikanın 'Şam' marka araç üreteceği öğrenildi.

Açılışta bir konuşma yapan Suriye Devlet Başkanı Esad, bu projenin Suriye ve İran arasında kapsamlı bir iş birliğinin göstergesi olduğunu belirterek "Siyasi alandaki ilişkilerimizi her iki halkın çıkarları doğrultusunda sanayi, ekonomi ve diğer alanlarda da desteklememiz gerekiyor. Siamco'yu açmanın haklı gururunu yaşıyoruz" dedi.

Siamco fabrikası idare meclisi başkan yardımcısı Ziyad Kuteyni ise, İran'ın Hodro şirketi iş birliğiyle Suriye'de araba üreten ilk fabrikayı açtıklarını belirterek "İran Hodro şirketi yüzde 40, Suriye Sanayi Bakanlığı yüzde 35 ve Suriyeli Sultan adlı özel şirket fabrikada yüzde 25 paya sahip. Fabrika, tek vardiya olarak çalışacak ve her yıl 10 bin araç üretecek. Şam markasıyla üretilecek arabalar uluslar arası standartlarda olacak" diye konuştu.

Öte yandan yetkililer, Şam marka arabanın fiyatının 12 bin doları geçmeyeceğini belirtiyor.

(GY-CY-CY-HO-D)