Suriye: ABD İznimiz Olmadan Topraklarımıza Giremez, Bu Saldırıdır - Haberler
Haberi Paylaş

Suriye: ABD İznimiz Olmadan Topraklarımıza Giremez, Bu Saldırıdır

Haberler.Com - Haberler | Güncel

ABD'nın IŞİD'e karşı mücadelede operasyonları genişletme ve Suriye'deki militanları da yok etmeye yönelik planlarına ilişkin Suriye'den cevap geldi.

Suriye Milli Uzlaşı Bakanı Ali Haydar, Şam yönetiminin izni olmadan Suriye topraklarına yapılacak herhangi bir ABD müdahalesini "saldırı" olarak göreceklerini söyledi.

"BUNUN ADI SALDIRIDIR"

Suriyeli Bakan, ABD'nin Irak-Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı operasyonlarını genişleterek Suriye topraklarındaki militanları da dahil etme planlarıyla ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi:

"Suriye hükümetinin rızası olmadan yapılacak herhangi bir eylem, saldırı olarak görülecektir."

OBAMA: SURİYE'DEKİ IŞİD MİLİTANLARI İÇİN TEREDDÜT ETMEYECEĞİM

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'le mücadele programını açıkladığı dünkü konuşmasında Irak'tan sonra Suriye'de de IŞİD'in hedef olduğunu ilan etmişti. Obama, "Irak’ta olduğu gibi Suriye’deki IŞİD’e karşı da harekete geçilmesi konusunda tereddüt etmeyeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA'DA "SALDIRI OLUR" DEDİ

Rusya, ABD’nin radikal selefi IŞİD örgütüne karşı Şam yönetiminden izin almadan ya da BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan Suriye’de hava saldırısı düzenlemesini, bu ülkeye karşı saldırı olarak göreceklerini açıkladı.

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, “ABD Başkanı Amerikan güçlerinin Şam’da meşru hükümetin onayını almadan IŞİD hedeflerine karşı saldırı düzenleyeceklerini açıkladı. BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan bu yönde yapılacak bir operasyon saldırı niteliğindedir ve uluslar arası hukukun en büyük ölçüde ihlalidir.” uyarısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Irak ve Suriye’de radikal selefi IŞİD örgütüne karşı operasyon yapan ABD savaş uçaklarının Suriye lideri Beşşar Esad’e bağlı askeri birlikleri vurmasından endişe ettiklerini açıklamıştı.

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (20)
AKILLI OLUN:İŞİD i ABD oluşturdu diyenler var. Bende katılıyorum. Peki size soruyorum. ABD, İŞİDİ oluştururken hangi ülkeye besleyin dedi. Şuan Türkiye de binlerce İŞİD mensubu var. Propagandalarını da rahatlıkla yapıyorlar. Yapana mı bakmak lazım, besleyenemi ???? Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
DÜRÜST LIDER:ISIDI KURAN KIM ABD BUNA INANMAYANIN AKLI YOK Cevap Yaz 4 6 Yayından Kaldır
ANTEPLİ.V:Suriye haklı izinsiz bir ülkeye terör var bahanesiyle operasiyon yapılmaz Terörü kur destekle işine gelmeyince saldırmak için bahane uydur zaten işleri bu. Cevap Yaz 0 6 Yayından Kaldır
Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title