Suriye: ABD, İsyancı Grupları Kontrol Edemiyor

Suriye: ABD, İsyancı Grupları Kontrol Edemiyor

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mekdad, ABD'nin silahlandırdığı isyancıları kontrol edemediğini savundu.

Suriye: ABD, İsyancı Grupları Kontrol Edemiyor

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mekdad, İndependent ile yaptığı mülakatta ABD'nin silahlandırdığı isyancıları kontrol edemediğini savunurken gazete, Şam'ı en sert eleştirenlerden ikisi olan Mısır ve Türkiye'nin kendi ülkelerindeki gösterilerle meşgul olmalarının Suriye rejiminin güvenini artırdığı yorumunu yaptı Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mekdad, ABD'nin silahlandırdığı isyancıları kontrol edemediğini öne sürdü. Şam'da Mekdad ile bir mülakat yapan İngiliz İndependent gazetesi, Mısır ve Türkiye'nin ülkelerindeki protesto gösterileriyle meşgul olmalarını "Esad rejiminin güvenini artıran faktörlerden biri" olarak gösterdi.

Faysal Mekdad, İndependent gazetesinin tanınmış yazarlarından Patrick Cockburn ile Şam'da yaptığı mülakat sırasında "ABD'nin silahlandırdığı isyancılar üzerinde hiçbir kontrolü yok ve eğer (İngiltere Başbakanı) Cameron ve (Dışişleri Bakanı) Hague silahların Esad'ın gitmeye zorlayacağını düşünüyorlarsa aptaldır" iddiasında bulundu.

-"GELİŞMELER SÜRİYE HÜKÜMETİ LEHİNDE"-

Patrick Cockburn'un "Altı ay öncesine göre durum daha emin ve daha gevşemiş gibi görünüyor. Bu belki Suriye hükümetinin krizin en kötü döneminde ayakta kaldığı inancını yansıtıyor" görüşünü sorduğu Mekdad, yılın ilk yarısındaki gelişmelerin Suriye hükümeti lehinde ilerlediğini öne sürdü.

Bölgede olup bitenlerin tümünün arkasında ABD olduğunu savunan Mekdad, isyancılara destek sağlayan Suudi Arabistan ve Katar'ın "Washington'un yazılı talimatı olmadan hiçbir şey yapamadığını" öne sürdü.

Mekdad Lübnanlı Hizbullah milislerinin rolünün önemsiz olduğunu belirtti, İran Devrim Muhafızlarının Suriye'de bir tek askeri ya da üyesinin bulunmadığını da iddia ederken İranlıların ekonomik ve finansal yardım konusunda ise "cömert" davrandıklarını söyledi.

Patrick Cockburn ise, Faysal Mekdad'ın söylediklerinin aksine Hizbullah'ın Suriye hükümetinin ülkenin ortasındaki konumu açısından "çok önemli" bir destek oluşturduğunu belirtikten sonra şöyle devam etti:

"Şam'ın bu günlerde daha fazla emin hissetmesinin diğer bir nedeni de kendisini en sert eleştirenlerden ikisi Mısır ve Türkiye'nin ülkelerindeki protesto dalgalarıyla meşgul olmaları."

-"CENEVRE KONFERANSINA ÖNKOŞULSUZ KATILMAYA HER ZAMAN HAZIRIZ"-

Bu arada, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mekdad, Cenevre konferansının ertelenmiş olmasından kaygı duymadığı görüntüsü verdiği mülakat sırasında ülkesinin konferansa "ön koşulsuz" katılmaya her zaman hazır ve istekli olduğunu söyledi.

ABD ve müttefiklerinin, isyancıları savaş alanında biraz daha güçlü kılsa da hükümeti daha fazla taviz vermeye zorlamayacaklarını öne süren Mekdad, Suriye rejiminin halkına karşı hiçbir zaman kimyasal silah kullanmayacağını öne sürdtü, BM'yi Suriye hükümetinin isyancıların zehir gazı kullandıkları iddiasını incelemeye çağırdı. - Ankara