Sur-u Sultani ile Aya İrini Müzesi Arasında Kalan 5 Adet Gecekondunun Yıkımı Tamamlandı

Sur-u Sultani ile Aya İrini Müzesi Arasında Kalan 5 Adet Gecekondunun Yıkımı Tamamlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş Dönemi'nde İstanbul Genelinde, Boğaziçi'nde ve Su Havzalarında Yıkımı Gerçekleştirilen Kaçak Yapı ve Gecekondu Sayısı, 9 Bin 141 Adede Ulaştı.

Sur-u Sultani ile Aya İrini Müzesi Arasında Kalan 5 Adet Gecekondunun Yıkımı Tamamlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş Dönemi'nde İstanbul genelinde, Boğaziçi'nde ve su havzalarında yıkımı gerçekleştirilen kaçak yapı ve gecekondu sayısı, 9 bin 141 adede ulaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) ve Zabıta Dairesi Başkanlığı/Zabıta Tedbir Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen Eminönü İlçesi, Cankurtaran Mahallesi'nde, Aya İrini Müzesi ile Sur-i Sultani arasında eski Karakol binasının arkasında kalan ve tahliyesi sağlanan 5 Adet gecekondunun yıkım işlemi tamamlandı.

Eminönü İlçesi, Cankurtaran Mahallesi, 2 ada, 39 parselde Aya İrini Müzesi ile Sur-i Sultani arasında eski karakol binasının arkasında kalan, 1. Derece Arkolojik Sit Alanı içinde kalan muhdes yapıların yıkımına bugün saat 10.00'da başlandı.

İstanbul IV Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 5 Temmuz 2007 tarihli ve 1585 sayılı kararı gereği söz konusu yerde bulunan, müze ve saray çalışanları tarafından lojman olarak kullanılan ve Sur-i Sultaniye bitişik olarak inşa edilmiş olan gecekondu nitelikli yapıların, 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nca yasal olmayan bir durumda olduğu belirtildi.

Yıkım çalışmaları öncesinde gecekondu sahiplerine yazılı tebligat ve şifahi uyarılar yapıldığı ve 5 Adet gecekondunun yıkım gününden önce nüfus ve eşyadan tahliyesi sağlanarak yıkım işlemi gerçekleştirildiği bildirildi.

Başkan Topbaş döneminde yapılan yıkım toplamı ise şöyle:

"Kaçak ve gecekondu sayısı: 5 bin 250 adet

Bezirganbahçe'de TOKİ ortaklığında 2 bin 640 gecekondu

Su havzalarında yıkılan kaçak yapı: 858 adet

Boğaziçi Öngörünüm Bölgesinde 393 adet".

(İST-RA-ÖK-Y)