Sur: Türk Askerinin Lübnan'da Konuşlanması

Sur: Türk Askerinin Lübnan'da Konuşlanması

5 Kişilik Türk Askeri Heyetinin, Türk Askerlerinin Konuşlanacağı Sur'un Güneydoğusundaki Şhaytiye Bölgesine Gelerek, Bölge Hakkında Bilgi Topladıkları Öğrenildi. Patlamamış Misket Bombası Açısından En Uygun Yer Olarak Seçilen Bölgede Yaşayan Avcılar, Yalnızca Burada Avlanabildiklerini ve Bölgeye Konuşlanacak Türk Askerlerinin Avlanmalarına İzin Vermesi Gerektiğini Söyledi.

Sur: Türk Askerinin Lübnan'da Konuşlanması

5 kişilik Türk askeri heyetinin, Türk askerlerinin konuşlanacağı Sur'un güneydoğusundaki Şhaytiye bölgesine gelerek, bölge hakkında bilgi topladıkları öğrenildi. Patlamamış misket bombası açısından en uygun yer olarak seçilen bölgede yaşayan avcılar, yalnızca burada avlanabildiklerini ve bölgeye konuşlanacak Türk askerlerinin avlanmalarına izin vermesi gerektiğini söyledi.

Türk askerinin Lübnan'ın Sur kentindeki Şhaytiye bölgesinde görev yapacak olmasının belirlenmesi üzerine, bölgede avcılık yapan Lübnanlılar avlanmalarının engellenmesinden tereddüt ediyor. Ekrem Behcad isimli Lübnanlı avcı, "Bu topraklar bize ait, sadece burada avlanabiliyoruz. Çünkü diğer yerlerde hala bombalar var. Türklerin neden geldiklerini anlamıyorum. Burada ne yapacaklarını da bilmiyorum. Zaten yanı başımızda İsrail var, diğer yabancılarda buraya gelip ne yapacaklar. Buraya gelebilirler, ama bizim hayatımıza karışmasınlar" dedi.

Muhammed Salih isimli avcı ise, "Bu sabah Türk askerlerini gördük. Bu bölgede konuşlanacaklarmış. Bizlerin avlanabileceği başka yerler yok. Her yer bomba dolu, sadece burası temiz. Türk askerlerinin buraya yerleşmesini kabul etmiyoruz. BM zaten İsrail için çalışıyor, Hizbullah'ı silahsızlandırmaya çalışıyor. İsrailliler daha önce Hizbullah'ı zorla silahsızlandırmayı denedi, ama başaramadı. Şimdi ise BM bunu savaşmadan yapmaya çalışıyor. Türk askerinin barışçı amaçla gelmesinden memnun oluruz. Bizim burada avlanmamıza izin vermeleri gerekir" diye konuştu.

Kaynak: İHA