Sünni Liderler, Terörü Yenme Sözü Verdi

Sünni Liderler, Terörü Yenme Sözü Verdi

Irak'ta, Direnişin Merkezi Durumundaki Anbar Vilayetinde Biraraya Gelen Sünni Din Adamları ve Aşiret Liderleri, Terörizmle Mücadele ve Vilayete Barış ve İstikrar Getirme Sözü Verdiler.

Sünni Liderler, Terörü Yenme Sözü Verdi

Irak'ta, direnişin merkezi durumundaki Anbar vilayetinde biraraya gelen Sünni din adamları ve aşiret liderleri, terörizmle mücadele ve vilayete barış ve istikrar getirme sözü verdiler.

Irak'taki en büyük Sünni grup olan Irak İslam Partisi ve Sünni şeyhlerin kurduğu Anbar Uyanışı adlı grup mensuplarıyla profesörlerin de katıldığı toplantının sonunda yayımlanan bildiride, teröre son vermek için yapılacak mücadelede aynı tutumu takınma ve vilayette yaşamı normalleştirmek için birlikte çalışma konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

Bildiride, savunma ve içişleri bakanlıkları ile çok uluslu güce, mahkumiyet almamış tüm tutukluların serbest bırakılması çağrısında da bulunuldu.

Ortak bildiride ayrıca, siyasal sürece yardım için, ülkenin her yerinden gelecek aşiret liderlerinden oluşturulacak bir konsey kurulması istendi.

Bağdat'ın batısında bulunan Anbar, ABD askerleri için Irak'ın en tehlikeli bölgesi konumunda.

Kaynak: AA