Suni ortamda üretimi başarılan kırmızı benekli alabalıklar doğal ortama bırakıldı

Suni ortamda üretimi başarılan kırmızı benekli alabalıklar doğal ortama bırakıldı

Nesli tükenmekte olan kırmızı benekli alabalıkları kurtarmak için yaklaşık 5 yıldır çalışan bilim adamları, suni ortamda yetiştirilmesi imkansız denilen alabalıkları havuzlarda yetiştirdikten sonra tabi ortamlarına bırakmayı başardı.

Suni ortamda üretimi başarılan kırmızı benekli alabalıklar doğal ortama bırakıldı

Nesli tükenmekte olan kırmızı benekli alabalıkları kurtarmak için yaklaşık 5 yıldır çalışan bilim adamları, suni ortamda yetiştirilmesi imkansız denilen alabalıkları havuzlarda yetiştirdikten sonra tabi ortamlarına bırakmayı başardı.

Canlıların yaşam alanlarının daralması ve avcıların bilinçsiz avlanması sonucu kırmızı benekli alabalık damızlığı bile bulmakta zorlanan Mersin Çevre ve Orman Müdürlüğü mühendisleri, uzun yıllardır yaptıkları çalışmalarının meyvelerini almaya başladı.

Mersin Çevre ve Orman Müdürü Hasan Saday, doğal ortamı dışında üretimi yapılamayacağı düşünülen ve daha önceleri pek çok kez üretim çalışması yapılan ancak başarı elde edilemeyen kırmızı benekli dağ alası üretme projesinin başarı ile sonuçlanan tek çalışma olduğunu söylüyor.

Kırmızı benekli alabalıkların yaşadığı suların kalite bakımından içilebilecek su niteliğinde ve 15 derecenin altında olduğunu belirten Saday, su kalitesinin kirlenmeye bağlı düşmesi, aşırı kaçak avcılık ve nüfusa bağlı yerleşmenin artması sonucu alabalıkların neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor.

Alabalık üretim tesislerinde üretilen gökkuşağı alabalıklarının Türkiye'nin orijinal türü olmayıp Kuzey Amerika kökenli bir cins olan Oncorhynchus mykis isimli alabalık olduğunu anlatan Saday, "Üretimi ve üretimden sonra yem alması kolay bir türdür. Ayrıca 18 derece sıcaklığa kadar yaşayabilmektedir. Eti lezzetli olarak kabul edilir, ancak derelerimizde yetişen ve doğal bir türümüz dağ alası, diğer adı ile kırmızı benekli alabalıklar ( Salmo trutta magrostigma ) ağız tadına düşkün olan insanlarımızca vazgeçilmez bir lezzettir. Bu sebepledir ki meraklıları bu balığı sorumsuzca tüketmiş ve sonuçta derelerimizde nesli tükenme noktasına gelmiştir." dedi.

Kırmızı benekli alabalıkların doğan yavrularının havuzlarda beslenmesinin neredeyse imkânsız olduğuna dikkat çeken Saday, neslinin tehlike altında olduğunun ve istenilen populasyona ulaşmasının çok uzun yıllar alacağının görülmesi üzerine İl Çevre ve Orman Müdürlüğü olarak bu türün üretilmesi çalışmalarına başladıklarını kaydediyor.

Suni ortamlara üretilemeyeceği söylenen ve daha önceleri pek çok kez denenmesine rağmen başarılamamış olan kırmızı benekli alabalığın üretimi çalışmalarına 2003 yılında başlandığını anlatan Doğa Korumu ve Milli Parklar Tarsus Mühendisliği'nde görevli Orman Mühendisi Hatice Ulusoy, 2003 yılında Kadıncık, Cehennemdere ve Cocak derelerinin tarandığını ve uzun uğraşlardan sonra yakalanan 80 kadar damızlık ile 2004 yılında 3 bin kadar yavru alındığını kaydetti.

Ulusoy, bu yavruların bir çoğunun yem almadığı için 120 kadarının yaşatılabildiğini söyledi.

2005 yılındaki çalışmalarda elde edilen 5 bin kadar yavrunun hiç birisinin yaşatılamadığını dile getiren Ulusoy, "2006 yılı sonunda ve 2007 yılı başında alınan 22 bin yumurtanın 19 bin kadarından yavru çıkmış ve bu yavruların canlı yemler ve besin değeri yüksek değişik yemler ile beslenmeleri neticesinde 18 bin civarı yavrunun 5,5-6 cm boya ulaştığı ve yavru zayiatının yok denecek düzeyde olduğu görüldü. Üretimi başarılan ve belli bir boya getirilen kırmızı benekli alabalık yavrularından 8 bin adedi bidonlarda taşınarak Kadıncık Deresi'ne bırakıldı." dedi.

Bu yıl bırakılan yavruların kaç tanesinin yaşayacağının gelecek yıl yapılacak kontrollerde ortaya çıkacağını belirten Ulusoy, vatandaşların av yasaklarına dikkat ederek, yasaklara riayet etmeyenleri ihbar etmeleri gerektiğini ifade etti.

Kadıncık Deresi'ne bırakılan yavru alabalıkları çok iyi koruduklarını anlatan Olukkoyağı Köyü Muhtarı Cumali Güdül, köylerinin 2 bekçisinin sürekli olarak kaçak avcılara karşı görev başında olduğunu söyledi.