'Süne' Zararlısı ile Doğal Yolla Mücadele Edilecek

'Süne' Zararlısı ile Doğal Yolla Mücadele Edilecek

Buğday Zararlısı Olan 'Süne'nin Doğal Düşmanların Varlığının Korunması, Desteklenmesi ve Yaygınlaştırılması İçin Ağaçlandırma Çalışmaları Yapılacağı Belirtildi.

'Süne' Zararlısı ile Doğal Yolla Mücadele Edilecek

Buğday zararlısı olan ‘süne’nin doğal düşmanların varlığının korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması için ağaçlandırma çalışmaları yapılacağı belirtildi.

Samsun'un Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü’nde buğday zararlısı süne ile etkin mücadele ilgili muhtarlarla toplantı yapıldı. Toplantıya İlçe Tarım Müdürü Dursun Okur, Samsun Bitki Koruma Şube Müdürü Fikret Sönmez, Ziraat Mühendisleri Güven Altınkaya, Cihat Kılcı, Ahmet Cora, Nafız Cora ve 14 köy muhtarı katıldı.

Toplantıda konuşan Samsun Bitki Koruma Şube Müdürü Fikret Sönmez, amaçlarının ülke genelinde süne mücadelesi yürütülen alanlarda ilaçlama yapılmadan süneyi yok eden doğal düşmanların varlığının korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Bunun için de biyolojik mücadele çalışmalarına destek için ağaçlandırma çalışmaları yapılacağını belirten Sönmez, sünenin daha fazla alana yayılmasını engellemek, ilaçlı mücadele sahasını azaltmak, doğal dengenin kurulması ve kollanması, doğal güzelliğe katkıda bulunmak, erozyon kontrolüne yardımcı olmak ve her geçen gün artan karbon kirliliğini azaltmak gibi nedenlerle ağaçlandırmanın zorunlu olduğunu vurguladı. Sönmez, “Bu amaçla ülke genelinde süne mücadelesi yürütülen alanlarda doğal düşmanların varlığının korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması için ağaçlandırma çalışmaları yapılacaktır. Yapılacak ağaçlandırma çalışmaları ile sünenin yeniden tesisi sağlanacak, bunların yanında bitkilerin ve toprağın su kaybı düşürülecek, havadaki karbon oranı dengelenecek, rüzgar erozyonunu hafifleterek toprak kaybını önleyip topraktaki verim gücünü koruyacak ve doğal güzelliğe katkıda bulunulacaktır. Ağaçlandırma çalışmaları sonunda hububat üretiminde yüzde 25-30 artış sağlanabilecektir. Ağaçlandırma çalışmalarından beklenen başarı sağlanabildiği taktirde 5-10 yıl sonra ilaçlı mücadele azalacak, daha sonraki yıllarda belkide ilaçlamaya gerek kalmayacak” dedi.

Kesinlikle anız yakılmamasını isteyen İlçe Tarım Müdürü Dursun Okur ise, "Sünenin önemli düşmanları kuşlar olup, bunlar arasında en önemlileri keklik, bıldırcın gibi kuşlardır" bilgisini verdi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü'nün ortak çalışmalarıyla gerçekleştirilecek çalışma kapsamında Vezirköprü'ye 5 bin adet yeni akasya ve bin adet badem ağaç dikimi yapılacağı ifade edildi.

Ağaçlandırma yapılacak alanların önceden tespitleri yapılan 14 köy muhtarlarına dağıtılacağı, ister köy tüzel kişiliği, isterse hane sahiplerinin belirlenmiş bölgelerde ağaç dikebileceği kaydedildi.

(ŞU-SA)

15.12.2007 20:26 TSİ