Sümer Mahallesi'nde dönüşüm için ilk kazma Nisan ayında vurulacak

Sümer Mahallesi'nde dönüşüm için ilk kazma Nisan ayında vurulacak

Muhtemel bir depremde yaşanabilecek trajedinin önüne geçmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi.

Sümer Mahallesi'nde dönüşüm için ilk kazma Nisan ayında vurulacak

Muhtemel bir depremde yaşanabilecek trajedinin önüne geçmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi. Zeytinburnu'nun en riskli yeri olarak görülen Sümer Mahallesi'nde yürütülecek proje kapsamında ilk kazma nisan ayında vuruluyor. 157 binadaki bin 280 konut ve işyerini kapsayacak projeye göre KİPTAŞ evleri ve işyerlerini yapacak, ardından riskli binalardaki vatandaşlar yeni yerlerine taşınacak.

Sümer Mahallesi'ndeki bu değişim kapsamında Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım hemen her akşam konut ve işyerlerini ziyaret ederek projeyi anlatıyor. Yaklaşık 250 milyon YTL'ye mal olacak projenin ilk etabı 24 ay sonra tamamı ise 4 yıl sonunda bitecek.

Konuyla ilgili basın mensuplarına bilgi veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, halk istemeden kentsel dönüşümü sağlamanın mümkün olmadığını belirterek, "Halka rağmen bişey yapmak mümkün değil. Halkın sürece katılmasını amaçlıyoruz." dedi.

Bilim adamlarının yaptığı incelemelerin ardından kentsel dönüşüm konusunda Zeytinburnu'nun pilot bölge olarak tespit edildiğini belirten Murat Aydın, "Zeytinburnu'nda yapılan kentsel dönüşüm deprem riski nedeniyle zorunlu bir çalışma. İnsanların depremden minimum zarar görmesini amaçlıyoruz." dedi. "Bu iş ev yıkmak değil ev yapma meselesidir." diyen Aydın, Sümer Mahallesi'nde 157 binayı kapsayan bir proje yürüttüklerini anlattı. Aydın ayrıca kültürel bir yenileme çalışmaları da yaptıklarını bunun da Topkapı'dan Kazlıçeşme'ye kadarki alanı kapsadığını dile getirdi.

Murat Aydın şunları söyledi: "Zeytinburnu'ndaki binaların yüzde 15'i diğer ilçelere göre daha riskli. Bu Zeytinburnu'n ortalaması. Sümer Mahallesi ise diğer mahallelere göre yüzde 25 oranında risk taşıyor. 157 binanın bulunduğu yerde ise risk yüzde 43 oranında. Yaklaşık 6 aydır Sümer Mahallesi'ne yoğunlaştık. Halkla toplantılar yaptık. Ben ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım şu ana kadar 25 binadaki maliklerle toplantılar yapıp projeyi anlattık. Yakında o mahalleye büro kuracağız. Vatandaşı daha iyi bilgilendirebilmek için çalışma yürütecek. Bütün bu süreçte, halkın ayağına giderek, onlara konuyu anlatıyoruz. İlk elden, kaynağından bilgilendiriyoruz."

Olağanüstü bir durum olmazsa ilk kazmayı nisanda vurmayı planladıklarını anlatan Murat Aydın, "Önce insanlarımızın geçeceği, yaşayacakları yeni binalar yapılacak. Tapuları ve anahtarları teslim edilecek. Herhangi bir maddi yükümlülük altına girmeyecek. İnsanların cebinden para çıkmayacak." şeklinde konuştu. "Bir vatandaşın 10 dairesi varsa ne olacak?" sorusuna Başkan Aydın, "10 tane daire alacak." yanıtını verdi.

-PERDECİLER, PROJEDEN MEMNUN-

Projenin yürütüleceği bölgede 70'in üzerinde perdeci ve mefruşatçı faaliyet gösteriyor. Yürütülecek bu projeden de 23 mağaza doğrudan etkilenecek. Konuyu değerlendiren İstanbul Perdeciler Çarşısı Başkanı Ayhan Özsoy da temsil ettiği esnaf adına yaptığı açıklamada projeden memnun olduklarını dile getirdi. Akıllarındaki bir kaç küçük soru dışında genel olarak projeye destek verdiklerini belirten Özsoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediye'sine teşekkür etti. Bilgilendirme toplantısıyla aydınlatıldıklarını anlatan Özsoy, "Çarşımızda 70'in üzerinde mefruşat mağazası var. Proje kapsamında ilk etapta 23 mağaza etkilenecek. Çarşı esnafı bu projeye mantıklı davranıyor. ancak geçiş sürecinde ticari hayatı nasıl devam ettireceğiz konusunu düşünüyoruz. Anlatım sunum iyiydi ancak hala soru işaretleri var. Ama deprem bir vaka. Bu risk var. Devlet güzel bir girişimde bulunuyor." şeklinde konuştu.

Ayhan Özsoy, KİPTAŞ'ın mağazaların karşısında bulunan Bozkurt Tekstil Fabrikası'nın yüzde 40'ını satın aldığını, bu araziye yeni mağazalar yapılacağını kendilerinin de bu çarşıya geçeceklerini dile getirdi. Bu uygulamadan memnun kalacaklarını söyleyen Özsoy, "Diğer mağazalar da zamanla buraya geçecek. Güzel bir çarşı olacak. Biz projeden memnunuz. Mantıklı olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.