Haberler » Ekonomi » Haber

Suluovalı Çifçiler Modern Kiraz Bahçeleri Kuruyor

Amasya'nın Suluova İlçesine Bağlı Akören ve Eğribük Köylerinde Kirazcılığın Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Amacıyla Modern Kiraz Bahçeleri Kuruluyor.

Suluovalı Çifçiler Modern Kiraz Bahçeleri Kuruyor

Amasya'nın Suluova ilçesine bağlı Akören ve Eğribük köylerinde kirazcılığın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla modern kiraz bahçeleri kuruluyor.

İlçe Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Modern Kiraz Bahçeleri' adlı proje Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürlüğü'nce kabul edildi. Proje için 251.844 YTL kaynak tahsis edildiği bildirildi. Bu kaynakla Akören ve Eğribük köylerinde bulunan 25 aileye 9 bin 20 adet sertifikalı kiraz fidanı dağıtıldı. Dağıtılan fidanlar, arazilerin kiraz dikimine uygun hale getirilmesinden sonra dikilecek ve çiftçiler 2. yılda ilk verim, 3. yılda yüzde 50, 4. yılda yüzde 100 verim alabilecekler.

Konu ile ilgili açıklama yapan İlçe Kaymakamı Osman Aslan Canbaba; ilçeye bağlı Boyalı Köyü'nde üretilen kirazların ihracata gittiğini ifade etti. Canbaba, "Aynı rakımda bulunan Akören ve Eğribük köylerinde kurulan bu bahçelerde yetişecek olan kirazlar da ihraca giderek ülke ekonomisine ve üreticilere katma değer sağlayacak. Hazırlanan proje ile çiftçilerimize Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürlüğü'nden 5 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli faizsiz kredi sağlanacak. Kurulacak olan kiraz bahçelerinde damlama sulama sistemi yapıp, alınan sertifikalı kirazlar ile çiftçilerimiz yüksek verim elde edecekler" dedi.

Canbaba ayrıca; kurum olarak eğitim, istihdam ve gelir getirici projelere ağırlık verdiklerini belirterek, yoksulluğun ancak üretim, istihdam ve eğitimle aşılabileceğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan İlçe Kaymakamı O. Aslan Canbaba; Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin Başbakanlık SYDV Genel Müdürlüğü tarafından kabul edildiğini belirterek şunları söyledi; "Projemiz Sosyal Yardımlaşma Vakfı Genel Müdürlüğü tarafından kabul edilerek, 251.844 YTL kaynak tahsis edildi. Bu kaynakla Akören ve Eğribük köylerinde 25 aileye ait arazilerin kiraz dikimine uygun hale getirilmesi çalışmaları başladık. Kepçeler ile çiftçilerimize ait araziler düzenlenerek kiraz fidanları dikilecek hale getirilecek. Çifçilerimize 9020 adet sertifikalı kiraz fidanını çifçilerimize Akören köyünde teslim ettik.Fidan teslimi sırasında çiftçilerimizle görüşen İlçe Kaymakamımız Osman Aslan CANBABA; İlçemiz Boyalı Köyü'nde üretilen kirazların ihracata gittiğini, aynı rakımda bulunan Akören ve Eğribük Köyleri'nde kurulan bu bahçelerde yetişecek olan kirazların da ihracat olacağını, ülke ekonomisine ve üreticilere katma değer sağlayacağını söyledi. Hazırlanan proje ile çiftçilerimize Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürlüğü'nden 5 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli faizsiz kredi sağlandığını belirtti. Kurulacak olan kiraz bahçelerinde damlama sulama sistemi kurulacağını ve alınan sertifikalı kirazlar ile çiftçilerimizin yüksek verim elde edeceklerini belirten kaymakamımız, kurum olarak Eğitim, İstihdam ve Gelir Getirici Projelere ağırlık verdiklerini belirterek yoksulluğun ancak üretim, istihdam ve eğitimle aşılabileceğini söyledi. (CİHAN)