Sultanahmet'teki Canlı Bomba Eylemine İlişkin Davada Mütalaa

Sultanahmet'teki Canlı Bomba Eylemine İlişkin Davada Mütalaa

Sultanahmet'te 12 Ocak 2016'da çoğu Alman vatandaşı 12 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı canlı bomba eylemine ilişkin Suriye ve Irak vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 7'si tutuklu 26 kişinin yargılandığı davada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, 3...

Sultanahmet'teki Canlı Bomba Eylemine İlişkin Davada Mütalaa

Sultanahmet'te 12 Ocak 2016'da çoğu Alman vatandaşı 12 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı canlı bomba eylemine ilişkin Suriye ve Irak vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 7'si tutuklu 26 kişinin yargılandığı davada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, 3 sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ile 12 kez uygulanmak üzere "kasten öldürme" suçundan toplam 13'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu 5 sanık katıldı. Davanın müdahilleri duruşmaya gelmedi.

Duruşmada dava dosyasının gönderildiği İstanbul Cumhuriyet Savcısının mütalaasını hazırladığı belirtildi.

13 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

Okunan mütalaada, tutuklu sanıklar Hasan El- Mayyuf, Fevzi Muhammed Ali ve Halil Derviş'in, dava konusu bombalı saldırıyla "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçunu işledikleri belirtilerek, sanıkların bu suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarpıtırılması istendi.

Saldırıda 12 kişinin terör amacıyla öldürüldüğü hatırlatılan mütalaada, 3 sanığın "kasten öldürmek" suçundan da 12'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Söz konusu saldırıda, 16 kişinin de yaralandığı ve mağdur oldukları bildirilen mütalaada, sanıklar Mayyuf, Ali ve Derviş'in 16 kişiye karşı "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 208 yıldan 320 yıla ve "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi" suçundan da 8 yıldan 16 yıla kadar olmak üzere toplam 216 yıldan 336 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Sanıklardan Abdulrahman Faiz Raşit'in ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, diğer sanıkların, mahkumiyetlerine yeterli kesin ve inandırıcı delil olmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verilmesi talep edildi.

Mütalaada, beraat talep edilen tutuklu sanıklardan Mohammed Khaled Hawasli'nin tahliyesi, ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar hapis cezası istenen diğer 4 tutuklu sanığın ise bu halllerinin devamının hükme bağlanması da istendi.

Mahkeme heyeti duruşmayı mütalaaya karşı beyanlar için 20 Kasım'a erteledi.

İddianameden

Saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 26 şüpheliyle ilgili hazırlanan iddianamede, 12 Ocak 2016'da Sultanahmet meydanında bombalı saldırı eylemini gerçekleştiren Suriye uyruklu canlı bomba Nabil Fadlı'nın, 1988 yılında Suudi Arabistan'da doğduğu, Suriye'de rejim karşıtı gösterilerin başlamasından sonra bu ülkeden ailesiyle birlikte Halep'e taşındığı bilgisine yer veriliyor.

Fadlı'nın 12 Ocak 2016 günü meydandaki Dikilitaş önüne tek başına geldiği ve burada bulunan çoğu Almanya vatandaşı turist kafilesinin içine girerek üzerindeki bombayı patlattığı kaydedilen iddianamede, saldırı sonucu canlı bomba Fadlı ile birlikte Almanya vatandaşı 12 kişinin öldüğü ve 16 müştekinin de yaralandığı aktarılıyor.

Bu canlı bomba eyleminin talimatını, halen Irak'ta bulunan ve DEAŞ silahlı terör örgütünün harici emiri olduğu tespit edilen "Omar-Ebu Abid" kod adlı firari bir şüpheli tarafından verildiği belirtilen iddianamede, emir verilmesi üzerine hazırlıklar yapıldığı, canlı bomba Nabil Fadlı ve suçta kullanılan bombanın Türkiye'ye girmesi talimatını, şüpheli Halil Derviş ile aynı aşiretten olan ve DEAŞ silahlı terör örgütünün sınır sorumluları "Ebu Berra" kod adlı firari şüpheli Mahir Ali Alakkal ve "Ebu Ali" kod adlı Azzo Ali Alakkal ile "Omran" kod adlı bir şüphelinin birlikte verdiği, bu kişilerin planlamayı da birlikte yaptıkları bildiriliyor.

İddianamede, şüpheli Fevzi Muhammed Ali'nin bombayı kendisine ait araçla İstanbul'a getirdiği, firari şüphelilerden "Said" kod adlı Rasheed Alabdallah Algaagan'a teslim ettiği, Algaagan'ın da bombayı İstanbul Aksaray'da eylemci Nabil Fadlı'ya verdiği ve Fadlı'nın da olay yerinde bir kaç gün keşif yaptıktan sonra bombayı 12 Ocak 2016'da Sultanahmet meydanında üzerinden çıkararak patlattığı ifade ediliyor.