Sultan Sekisi Toplantısında Ovit Tüneli Masaya Yatırıldı

Sultan Sekisi Toplantısında Ovit Tüneli Masaya Yatırıldı

Erzurum'da Gerçekleşen Sultan Sekisi ­toplantısı'nda Bu Yıl Rize Erzurum Arasındaki Mesafeyi Kısaltacak Ovit Tüneli'nin Yapılması Görüşüldü.

Sultan Sekisi Toplantısında Ovit Tüneli Masaya Yatırıldı

Erzurum'da gerçekleşen Sultan Sekisi ­Toplantısı'nda bu yıl Rize Erzurum arasındaki mesafeyi kısaltacak Ovit Tüneli'nin yapılması görüşüldü.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sultan Sekisi Toplantısı'nın 16.'sı bugün İspir'de gerçekleşti. Erzurum Vakfı (ERVAK) tarafından düzenlenen şehrin tarihi, kültürel ve ekonomik sorunlarının konuşulduğu Sultan Sekisi Toplantısı'nın bu yılki konusu Ovit Dağı Tüneli oldu.

İspir Hamza Polat Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleşen toplantıya AK Parti Milletvekili Fazilet Çığlık, Rize Valisi Kasım Esen, Erzurum Valisi Sami Bulut ve çok sayıda kamu kurum amiri ile bürokrat katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ERVAK Başkanı Erdal Güzel, yıllardır gündeme gelen ancak yapılamayan Ovit Dağı tünelinin bölgenin ekonomisi açısından büyük önem arz ettiğini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Ovit Tüneli'nin yapımını sağlayacağına inandıklarını belirten Güzel, yapıldığında 12 ay kullanılabilecek Ovit Geçidi'nin Karadeniz'in hırçın dalgalarının Palandöken Dağı eteklerinde huzur bulacağını ifade etti.

Rize Valisi Kasım Esen ise Ovit Tüneli'nin milli mesele olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. 70-80 yıldır tünelin konuşulduğunu ancak şimdiye kadar herhangi bir proje hazırlanmadığına dikkat çeken Vali Esen, dünyanın değişik ülkelerinde yapılan tünellerden örnekler verdi. Tünelin yapım maliyetinin yüzde 51'inin bir işadamı tarafından karşılanacağı sözünü aldıklarını vurgulayan Esen, "Sadece devletten beklenmemelidir. Bu işadamamımız gibi başkaları da katkıda bulunabilir. Yapıldığında Türkiye'nin en büyük tüneli olacak. Karadeniz, Doğu ve Geneydoğu bölgeleri arasında ulaşım daha kolay olacak, ticari potansiyel gelişecek." dedi.

Erzurum Valisi Sami Bulut ise sivil toplum örgütlerinin bir ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasında yaptığı katkıya değindi. ERVAK'ın Ovit Tüneli gibi önemli bir konuyu gündeme getirmesinden memnuniyet duyduğunu açıklayan Vali Bulut, 59. ve 60. hükümetler döneminde önemli projelerin gerçekleştiğini dile getirdi. Ovit Tüneli'nin yapılmasına yine 60. hükümet döneminde olacağına inandığını söyleyen Vali Bulut, "Bu toplantıdaki heyecan Ovit Tüneli'nin yapılmasına vesile olacaktır. Tünel sayesinde Erzurum'un eski ticari potansiyeline kavuşacağına inanıyorum" diye konuştu.

Ovit Tüneli'nin yapılması ile ilgili söylentilerden çocukluğundan beri haberdar olduğunu anlatan Milletvekili Fazilet Çığlık, Avrupa'da benzer büyük tünellerin yapılmasına şahit olduğunu aktardı. Tünelin yapılması noktasında Ankara'da gerekli kulis çalışmalarını yürüttüklerini belirten Çığlık, tünelin mutlaka yapılması gerektiğini dile getirdi. Çığlık, "Tünelin yapılması durumunda Doğu, Karadeniz, Güneydoğu hattında ticari hacim artacaktır. Nitekim Avrupa'daki büyük tünellerde ticari potansiyelin arttığı biliniyor." şeklinde konuştu.

Toplantının panelistleri ise şöyle: Karayollar 12. Bölge Müdürü Mahmut Yıldız, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Yavuz, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahap Yağanoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fariz Karahan.

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, hazırladığı sunum ile projenin maliyeti ve rantbl olması konusunda bilgi verdi. Destek verildiği takdirde ihaleye çıkılmadan tünelin yapılabileceğinin altını çizen Ilıcalı, ayrıntılı bir proje hazırlanması gerektiğine değindi. Karayolları Bölge Müdürü Mahmut Yıldız ise kurum olarak projenin gerçekleşmesi durumunda bulunabilicekleri katkıyı açıkladı.

Öte yanda her hangi bir proje hazırlanmayan Ovit Tüneli'nin yapım maliyetinin ortalama 300 milyon Dolar olacağı tahmin ediliyor. Tünelin çift veya tek şeritli yol halinde yapılması durumunda ise maliyetinin 2 kat artabileceği belirtilyor.

Toplantıya; kaymakamlar, belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, kamu kurum amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda Rizeli ve Erzurumlu katıldı.

Daha sonra hediye törenine geçildi. Vali Kasım Esen, Vali Sami Bulut, ERVAK Başkanı Erdal Güzel, Milletvekili Fazilet Çığlık'a ve katılımcılara Erzurum'u anımsatan hediyeler takdim edildi.

Toplantı sonrası Rize'den ve Erzurum'dan gelen katılcılar Ovit Dağı eteklerinde mini bir piknik yaptı. Halk oyunları ekibinin gösteri sunduğu Ovit Dağı'ndaki şenlikte milletvekilleri, valiler, kaymakamlar ve kamu kurum amirleri de hazır bulundu.

Foto Altı: (Erzurum-Cihan) (erzurum-ovit,1,6) 16. Sultan Sekisi ­Toplantısı'nda Rize Erzurum arasındaki mesafeyi kısaltacak Ovit Tüneli'nin yapılması görüşüldü.

Kaynak: CHA