Süleymaniye Haberleri

Süleymaniye haber, Süleymaniye son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Süleymaniye - 08.05.2020
Süleymaniyeli çiftçiler, zorlu arazilerde tırpanla ot biçme geleneğini sürdürüyor
Irak'ın Süleymaniye kentindeki çiftçiler, yetiştirdikleri hayvanların yemlerini temin etmek için makinaların giremediği engebeli arazilerde, asırlardır süregelen tırpanla ot biçme yöntemine başvuruyor.
Süleymaniye - 07.05.2020
IKBY koronavirüs nedeniyle kapatılan camileri yeniden açmaya hazırlanıyor
Bakanlık açıklamasının hemen ardından Süleymaniye vilayetinde bulunan camilerde, toplu ibadet öncesi dezenfekte çalışmaları başladı.
Süleymaniye - 07.05.2020
Irak'ta siyasi ve güvenlik kriziyle koronavirüsten istifade eden DEAŞ saldırılarını artırıyor.
Bağdat ve Erbil arasında iş birliğinin olmaması DEAŞ, Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin yanı sıra Irak Kürt Bölgesel Yönetimine (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri ve kırsal bölgelerdeki sivilleri de hedef alıyor. Peşmerge'ye daha çok Diyala ve Süleymaniye vilayeti arasındaki bölgelerde saldırılar düzenleniyor.
Süleymaniye - 04.05.2020
Şanlıurfa'da Karakoyun Köprülü Kavşağı ulaşım açıldı
Şanlıurfa-Gaziantep kara yolunda trafiği büyük bir ölçüde rahatlatacak kavşak, Karakoyun, Hızmalı, Süleymaniye, Akşemsettin ve Devteşti mahallelerini birbirine bağlayacak.
Süleymaniye - 02.05.2020
IKBY, Bağdat'ın kestiği memur maaşlarını ödeyecek
Süleymaniye İl Meclisindeki siyasi partilerin "vilayetin idari olarak özerkleşmesi" talebine de değinen Barzani, idari olarak özerkleşme meselesinin kabinenin programında yer aldığını ancak IKYB'yi bölecek iki idarenin ortaya çıkmasına yönelik her türlü girişimlere karşı olduklarını belirtti.
Süleymaniye - 02.05.2020
IKBY'de kısmi sokağa çıkma yasağı 10 Mayıs'a kadar uzatıldı
İçişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca, şehirlerarası ulaşım için de vatandaşların izin belgesi talebinde bulunmaları gerektiği, sınır kapılarıyla Erbil ve Süleymaniye'deki havalimanlarının kapalı kalmaya devam edeceği vurgulandı.
Süleymaniye - 02.05.2020
Irak'taki KYB ve Goran Hareketi'nden Süleymaniye ve Halepçe'de "öz yönetim" talebi
Süleymaniye merkezli Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Partisi, Goran Hareketi ve bazı İslami partilerin il meclisi üyeleri, Süleymaniye ve Halepçe'de "öz yönetim" çağrısında bulundu.
Süleymaniye - 01.05.2020
IKBY'de iki kentten özerklik talebi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Süleymaniye ve Halepçe kenti özerklik talebinde bulundu.
Süleymaniye - 28.04.2020
IKBY'de maaşlarını alamayan doktorlar greve gitti
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye kentinde yaklaşık 2 aydır maaşlarını alamayan sağlık personelleri grev başlattı.
Süleymaniye - 26.04.2020
Cadde ve bulvarlara maskesiz girilmesi yasaklandı
Şanlıurfa il merkezinde daha önce bazı cadde ve sokaklara maskesiz girilmesi yasaklanmıştı. İl Hıfzıssıhha Kurulunun yeni kararıyla Ramazan ayı tedbirlerine ek tedbirler olarak Atatürk Bulvarının tamamı, Şehit Nusret, SSK Caddesinde Direkli'ye kadar, Süleymaniye, Bağlarbaşı, Açıksu Caddeleri, Eyüp Peygamber Caddesinin Harran Kapı Mezarlığından şelale bölgesine kadar, 12 Eylül Caddesi, Akarbaşı ve ŞUTİM bölgesinde vatandaş ve işletme sahipleri için maske takma zorunluluğu getirildi.
Süleymaniye - 23.04.2020
Gümüşhane'de kar yağışı zirai don tehlikesini de beraberinde getirdi
- Gümüşhane'de kar yağışı zirai don tehlikesini de beraberinde getirdi Tarihi mahallede çiçek açmış meyve ağaçları kar altında kaldı 35 yıllık esnaf Egemen Altuntaş: "Yükseklere kar yağıyordu ama ilk defa Süleymaniye Mahallesinde 23 Nisan'da 10 santimetre kar gördüm" Gümüşhane'de birkaç...
Süleymaniye - 22.04.2020
Şanlıurfa'da 3 bina karantinaya alındı
Haliliye ilçesinin Süleymaniye ve Sırrın Mahalleleri ile Siverek ilçesinin Ayvanat Mahallesi'nde Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan kişilerin yaşadığı 3 binada, 14 gün karantina tedbiri uygulanmasına karar verildi.
Süleymaniye - 21.04.2020
Erbil'de Covid-19 nedeniyle kapalı olan muayenehaneler açılıyor
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil, Süleymaniye ve Duhok kentlerinde üst üste 3 gün korona virüsü vakası tespit edilmemesi ve Ramazan ayının yaklaşması üzerine bölgede yürürlükte olan sokağa çıkma yasağı dün kısmen kaldırılmıştı.
Süleymaniye - 20.04.2020
IKBY Başkanı Barzani'den Türkiye'nin SİHA'larına övgü: "Hedefleri çok kolay tespit edebiliyorlar"
PKK'nın Erbil ve Süleymaniye vilayetleri arasında Kandil'e yakın Zini Verte bölgesinde kontrol noktaları kurmak istediğini ve bunun sonucunda Türkiye'nin bu hedefleri vurduğunu söyleyen Barzani, "PKK'ya o bölgeleri terk etmelerini aksi takdirde kendilerini koruyamayacağımızı ilettik.
Süleymaniye - 18.04.2020
IKBY'de son 24 saat içinde yeni korona virüs vakası görülmedi
Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ederken, Irak'ın kuzeyinde bulunan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) ise son 24 saat içerisinde yeni korona virüs vakasına rastlanılmadı. IKBY Sağlık Bakanlığı, tarafından yapılan açıklamada son 24 saat içerisinde Erbil'de 114, Süleymaniye'de 390, Duhok'ta 400, Raperin'de 56 ve Soran'da 212 korona virüs testi yapıldığını belirterek, "Test sonuçlarında hiçbir vakaya rastlanılmadı" ifadesini kullandı.
Süleymaniye - 18.04.2020
Irak'ta KDP ve KYB arasında "peşmerge" gerginliği tırmanıyor
KDP ve KYB arasındaki gerginliğin sebebi, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani'nin, Kovid-19 ile mücadele kapsamında, 18 Mart 'ta Erbil ve Süleymaniye vilayetleri arasındaki Zini Verte bölgesine bir peşmerge birliği konuşlandırması ve KYB'nin bu konuşlanmaya karşı çıkmasından kaynaklanıyor.
Süleymaniye - 17.04.2020
Irak'ta KDP ve KYB arasında "Peşmerge" nedeniyle sert çekişme yaşanıyor
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil ve Süleymaniye vilayetleri arasındaki bir bölgeye Kovid-19 ile mücadele kapsamında Peşmerge güçlerini konuşlandırılması, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında sert tartışmalara yol açtı.
Süleymaniye - 15.04.2020
IKBY'deki resmi kurumlarda koronavirüs tatili 2 Mayıs'a kadar uzatıldı
Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe vilayetlerindeki okullar da 26 Şubat'ta tatil edilmişti.
Süleymaniye - 15.04.2020
Bayburt Valiliğinden "Çoruh Nehri üzerindeki tabut" paylaşımına ilişkin açıklama Açıklaması
Olumsuz bir durum olmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "İlimiz Halfikale Mahallesi Süleymaniye Caddesi üzerinde bulunan Süleymaniye Cami ile karşı kısımda yer alan mahalle mezarlığında, mahalle muhtarımız ile din görevlilerimiz nezaretinde yürütülen temizlik çalışmaları esnasında, daha önce yurt dışında ikamet ederken normal ölüm nedeniyle cenazesi ilimize gönderilen hemşehrilerimiz için kullanılan tabutlar, bahse konu temizlik çalışmaları nedeniyle kaldırılmak istenmiş, gelen talebe istinaden parçalara ayrılıp günlük işlerde kullanılmak maksadıyla mahalle sakinine teslim edilmiştir.
Süleymaniye - 14.04.2020
Irak'taki Enfal Katliamı'nın 32. yılında Barzani'den "öldürülenlerin yakınlarına tazminat" talebi
Enfal Katliamı nedir ? Saddam Hüseyin'in emriyle 1988 yılının mart ayında başlayan ve eylül ayının sonuna kadar devam eden Enfal Operasyonları olarak da bilinen Enfal Katliamı'nda yaklaşık 182 bin insan hayatını kaybetmişti. Söz konusu operasyonda Irak'ın Süleymaniye, Erbil, Kerkük ve Duhok vilayetlerinde bulunan 4 bin 500 köy yakılıp yıkılırken, can güvenliği nedeniyle çok sayıda Iraklı Kürt başta Türkiye olmak üzere İran gibi komşu ülkelere kaçmak zorunda kalmıştı.
Süleymaniye - 12.04.2020
Beşir Ayvazoğlu, "Cumhuriyet Dönemi Kültür Taşıyıcıları"nı anlattı
"Türk musikisinin bugüne intikal etmesinde Yahya Kemal'in ciddi etkisi olmuştur" Nuri Arlasez'in hayatının da roman niteliğinde olduğuna dikkati çeken Ayvazoğlu, şunları kaydetti: "Uzun uzun saatlerce konuşmak mümkün. Zaman içerisinde o kadar zengin bir koleksiyon vücuda getiriyor ki...Fransızca, İngilizce ve Almanca da biliyor. Uzak kültürleri de takip eden, yabancıların daha yakından tanıdığı hatta bir romana konu olan bir adam. Filozof Nuri Bey diyorlar. Yemiyor, içmiyor eline geçen bütün parayı milli mirasımıza aktarıyor. Devasa bir koleksiyon. Öyle parçalar var ki bir tanesini sattığınız zaman bugün ömür boyu geçindirebilir sizi. Bütün topladığı bu değerli evrakı Süleymaniye Kütüphanesi'ne bağışladı.
Süleymaniye - 11.04.2020
Irak'ın Süleymaniye Emniyet Müdürlüğü, İran'ın idam ettiği mahkumun kendilerince iade edildiği...
Irak'taki Süleymaniye Emniyet Müdürlüğü, İran'ın idam ettiği firari mahkum Mustafa Selimi'nin kendilerine sığındıktan sonra Tahran yönetimine iade edildiği yönündeki iddiaları yalanladı.
Süleymaniye - 11.04.2020
İran'ın idam ettiği mahkumun IKBY tarafından iade edildiği iddiası
IKBY Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil tarafından yapılan yazılı açıklamada, medyada, İran'ın Sakız kentinden olan Mustafa Selimi'nin IKBY'ye sığındığı ve ardından sınır üzerindeki Süleymaniye'nin Pencivin ilçesi emniyet güçlerince yeniden İran'a teslim edildiğine yönelik birçok haberin çıktığını ifade etti.
Süleymaniye - 10.04.2020
IKBY sokağa çıkma yasağını 16 Nisan'a kadar uzattı
IKBY İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erbil, Süleymaniye, Duhok, Halepçe, Raperin ile Germiyan idarelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının 16 Nisan'a kadar uzatılmasına karar verildiği aktarıldı.
Süleymaniye - 10.04.2020
Irak'ta hükümet düğümü Kazımi'yle çözülür mü?
Öte yandan, ABD'ye yakınlığıyla bilinen eski Başbakan İbadi ile iyi ilişkileri olan Kazımi'nin, her ne kadar siyasi bir geçmişe sahip olmasa da İbadi döneminde Başbakanlık Genel Sekreteri olan Şii Dava Partisi'nin önemli isimlerinden Mehdi Allak'ın kızıyla evli olması, diğer Şii partiler arasında makbul karşılanmış olabilir. Ayrıca, Saddam'ın devrilmesinin ardından Irak'a döndüğünde bir süre Süleymaniye'de yaşaması ve Kürt siyasilerle geçmişe dayanan bağlarının olması, Kazımi'yi Kürtler nazarında da makbul kılıyor.
Süleymaniye - 08.04.2020
Irak'ta KYB de başbakanlık için Kazimi'ye desteğini açıkladı
Irak'ta Süleymaniye merkezli Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), hükümeti kurması için Şii grupların üzerinde anlaşıp aday göstermek istediği Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa el-Kazimi'yi desteklediğini bildirdi.
Süleymaniye - 08.04.2020
Irak'ta DEAŞ saldırısı: 2 ölü
Irak'ın Süleymaniye vilayetinde terör örgütü DEAŞ'ın silahlı saldırısı sonucu 2 Peşmerge öldü.
Süleymaniye - 07.04.2020
Terör kamplarını koronavirüs vurdu
TERÖR örgütü PKK içinde koronavirüs vakalarının yaşandığı tespitleri yapıldı. DHA'nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Irak'ın kuzeyinde ve Irak-İran sınır hattına yakın bölgede faaliyet gösteren yaklaşık 60-70 PKK'lı teröristin koronavirüs şüphesiyle Süleymaniye'de bulunan hastanede karantina altına alınarak, tedavi edilmeye çalışıldığı öğrenildi.
Süleymaniye - 06.04.2020
IKBY'de kısmi sokağa çıkma yasağı 10 Nisan'a kadar sürecek
İçişleri Bakanı Rebivar Ahmed, Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, Erbil, Duhok, Süleymaniye ve Halepçe valilileriyle yaptığı görüşme sonrası günlük 18 saatlik sokağa çıkma yasağının 10 Nisan'a kadar uygulanması kararı alındığını ifade etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Süleymaniye Haberleri | Süleymaniye Haber - Haberler - Sayfa 8 - Süleymaniye haberleri, son dakika süleymaniye haber ve gelişmeleri burada. HRW, IKBY'yi Duhok'ta düzenlenecek barışçıl gösterileri engellemekle suçladı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 14.5.2021 21:35:56. #1.15#

title