Süleyman Soylu: "Şu anda karşı karşıya kaldığımız göç dalgasının 1. neslindeyiz.

Süleyman Soylu: "Şu anda karşı karşıya kaldığımız göç dalgasının 1. neslindeyiz.

06.11.2019 23:06 | Son Güncelleme: 06.11.2019 23:10

Süleyman Soylu: "Şu anda karşı karşıya kaldığımız göç dalgasının 1. neslindeyiz. 2 neslinin önümüze ne çıkaracağını biliyor değiliz"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

"Emperyalizmin dünyanın doğusunu istikrarsızlaştırma gayreti devam ettiği sürece göç devam edecektir"

"Sürekli olarak göç rotasıyla ve düzensiz göçlerin artışıyla karşı karşıyayız."

"Karşımızda demirden kalpler var. İşitmeyen kulaklar, görmeyen gözler var"

ANTALYA - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,şuanda karşı karşıya kalınan göç dalgasının birinci neslinde olunduğunun altını çizerek, " İkinci neslin önümüze ne çıkaracağını şuan bilmiyoruz." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya'nın Kemer İlçesindeki bir otelde İl Göç İdaresi Müdürleri İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Tarihin en büyük ve en güçlü göç dalgalarından birisiyle karşı karşıya olduklarının altını çizen Bakan Soylu," Yürüttüğümüz operasyonları, karşı karşıya kaldığımız işin zorluğun, stresin, riskini gözyaşlarının, anne ve babasını kaybetmiş, geri gönderme merkezlerinde açan verilecek, ufak bir kağıtla yeni bir hayata yelken açabilir miyim diyen, o insanların gönlündeki sevinci, sahada bitmeyen iş yükü, sabahtan akşama kadar bitmeyen iş yükü, milyonlarca iş yükünü her beraber yaşıyoruz. Bu ortaya koyulan gayret takdire şayandır. Avrupa'nın korktuğu yerde siz bu meseleye, insanlığa 4 elle sarıldınız. Bu teşekkür etmek için bile buraya gelmeye yeterdi. Her yaptığınızdan her ortaya koyduğunuz irade ve kararlılıktan haberimiz var." diye konuştu.

" Vekalet savaşı"

'Göç sorunu' diye bir tabir kullandıklarını dile getiren Bakan Soylu," Göç, dünya tarihi boyunca var olan bir insan hareketidir. Bunun sorun haline gelmesi ise modern zamanların ürünüdür. Siz insanları ölümden kaçmak zorunda bırakırsanız, yerlerinden, anavatanlarından, bütün malini, hayatını, hatıralarını terkederek çıkmak zorunda bırakırsanız, bu işte bu göç, sorun haline gelir. Emperyalizm, insanlığın üzerine hem fakirleştirme, hem de radikalleştirmeyle saldırdı ve insanlar doğal olarak kaçıyorlar. Aslında tam tabirle, kaçışıyorlar. Ortadoğu'dan kaçıyorlar, Afrika'dan kaçıyorlar, Afganistan'dan, Pakistan'dan, kaçıyorlar. ve ne tesadüf ki hep aynı ülkelerin, ayni medeniyetin bir şekilde karıştırdığı, işlerine müdahale ettiği ülkelerden kaçıyorlar. Emperyalizm doymuyor, doyacak gibi de görünmüyor. Dün birinci ve ikinci dünya savaşını patlatmıştı, bugün de vekaletler savaşıyla bu iştahını sürdürmeye devam ediyor. Meselenin en basit tarifi budur. "ifadelerine yer verdi.

"Artarak devam edecek"

Göç meselesinin sadece bir göç dalgasıyla bitecek olarak düşünenlerin yanıldı içinde olduğunun altını çizen Süleyman Soylu, " Gıdaya erişimdeki zorluk engel arttığı sürece göç meselesi devam edecektir. Adalete, eğitime, suya erişimdeki engeller arttığı sürece göç meselesi yükselerek devam edecektir. Fukaralık, yoksulluk ve emperyalizmin radikalleştirme gayretleri vekalet savaşları, vurdumduymazlığı ve yeni bir sömürge anlayışı aynı şekilde devam ettiği sürece göç artarak devam edecektir. Dünyanın doğusunu istikrarsızlaştırma çabası devam ettikçe göç dalgası devam edecektir. Kendi içinde huzur ve güveni sağlayan bölgedeki yegane ülkeyiz. Irak, Suriye, Libya,Lübnan, istikrarsızlaştırmaya çalışılan coğrafyadaki ülkeler Afganistan, Pakistan göç rotası sadece Asya, Afrika üzerinden, Orta Doğu üzerinden bir rota değil. Bu dünyanın farklı bölgelerinde farklı ülkelerle devam ediyor. Sürekli olarak düzensiz kaçak göçlerin artışıyla karşı karşıyayız."diye konuştu.

"İkinci nesil göç"

Soylu, şuanda karşı karşıya kalınan göç dalgasının birinci neslinde olunduğunun altını çizerek, " İkinci neslin önümüze ne çıkaracağını şuan bilmiyoruz. Büyük büyük meselelerle uğraşan devlet başkanları Avrupa, Amerika, devlet başkanları, hükümet yöneticileri malasef gelecekte kendi ülkelerinin nasıl bir süreçle karşı karşıya kaldığını hesap etmiyorlar. Sadece bir takım günlük meseleleri karşılamada ve bir takım meseleleri halının altına süpürmeye çalışıyorlar. Burada 21'incii asrın bu tip meselelerle karşı karşıya kaldığı sürecin içinde bize başka gerçekleri de gösteriyor. Avrupa ulus devlet anlayışıyla kendisini takip eden bir siyasal yapı içindeyken bugün kendi vatandaşlarını DAEŞ'e katıldıkları için vatandaşlıktan çıkarma gibi, aslında kendi kabullerini ortadan kaldırmaya yönelik adıma atıyor. Avrupa'nın bu basiretsizliği,bu yüzsüzlüğü insanlığa karşı sömürge, petrol ve enerji, ucuz emeği düşünmeleri dışında bu tam ilk ve ilkel anlayışı taşımaktadır. Malasef daha çok ilkelleşiyor modernleşmesi gerekirken. Vicdanını, inancını kendi sebatından farklılaştırmayan bizim gibi ülkelere yükümlülük bindirmektedir. Biz batı gibi kafamızı kuma gömemeyiz."

Süleyman Soylu: 'Şu anda karşı karşıya kaldığımız göç dalgasının 1. neslindeyiz.
Süleyman Soylu: 'Şu anda karşı karşıya kaldığımız göç dalgasının 1. neslindeyiz.
Süleyman Soylu: 'Şu anda karşı karşıya kaldığımız göç dalgasının 1. neslindeyiz.
Süleyman Soylu: 'Şu anda karşı karşıya kaldığımız göç dalgasının 1. neslindeyiz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Politika

Son Dakika Haberleri

Son dakika haber! Nazarbayev'den Batılı ülkelere "çifte standart" eleştirisi - HaberErdoğan: "Filistinli kardeşlerimizin refahını artıracak İSEDAK Kudüs Programı'na siz üye ülkelerimizin de gerekli desteği vereceğine inanıyorum." - HaberSon dakika! Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (5) - HaberErdoğan: "(İSEDAK üyeleri) Aramızdaki birlik, beraberlik ve etkin iş birliği, Filistin davasında da diğer alanlarda da başarımızın anahtarı olacaktır" - HaberCumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşa 'Varlık Barışı' çağrısı: Paranızı ve altınlarınızı sisteme dahil edin - EkonomiCumhurbaşkanı Erdoğan: "İslam düşmanlığı kimi ülkelerde devlet başkanlığı seviyesinde destekleniyor." - HaberSon dakika... Erdoğan: "İkinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa'daki Musevilere karşı yürütülen linç ve nefret kampanyasının aynısına Müslümanlar muhatap olmaktadır." - HaberSon dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İstanbul Tahkim Merkezi'nin kurumsal yapısını tamamlayabilmesi için gerekli kurulların teşekkülünü hızlandırmalıyız." - HaberSokak ortasında lüks cipte infaz: 2 kişi yaşamını yitirdi - HaberSon dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yurt dışında ve yurt içindeki tüm vatandaşlarımızı, bu imkanı değerlendirmeye, ellerindeki parayı, dövizi, altını ve diğer... - HaberErdoğan'dan Arınç'a bir tepki daha: Türkiye'de hiçbir şey yapılmamış gibi konuşmalarını kabul edemeyiz - HaberSon Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli korona aşısı için tarih verdi: Nisan ayında uygulama seviyesine getirmeyi planlıyoruz - Haber
title