Suları Yükselen Nil Nehri, Sudan'ın Başkenti Hartum'u Tehdit Ediyor

Suları Yükselen Nil Nehri, Sudan'ın Başkenti Hartum'u Tehdit Ediyor

Sudan'ın Güney Bölgelerindeki Aşırı Yağışlar Nedeniyle Suları Yükselen Nil Nehri, Başkent Hartum'u Tehdit Etmeye Başladı.

Suları Yükselen Nil Nehri, Sudan'ın Başkenti Hartum'u Tehdit Ediyor

Sudan'ın güney bölgelerindeki aşırı yağışlar nedeniyle suları yükselen Nil Nehri, başkent Hartum'u tehdit etmeye başladı.

Son 12 yılın en yüksek yağışlarının düştüğü Afrika'da Nil Nehri'nin yükselmesi, başkent Hartum için büyük bir sorun haline geldi. 12 sene önce Nil Nehri'nin taşması sonucu Hartum sular altında kalmış ve çok sayıda insan hayatını kaybetmişti. Hartumlular, yüzyıllardır taşan ve birçok can alan Nil Nehri'nin tekrar taşmaması için dua ediyor. Yetkililer, Nil Nehri sularının 1 metre daha artması durumunda benzer bir tehlikenin gündemde olduğunu ifade ediyor.

Nil kenarında balık tutan vatandaşlardan Ahmad Maal, "Bu sene Nil geçmiş yıllara göre çok yükseldi. Bir çok bölgede ağaçlar ve ekim alanları sular altında kaldı" dedi. Diğer bir balıkçı Muğtaz Ali Osman ise, "Hartum'un bu kesimi sular altında kalmazdı ama güney bölgelerdeki aşırı yağışlar Nil'in buralarda da yükselmesine neden oldu. Umarım korktuğumuz başıma gelmez" diye konuştu.

Öte yandan, tarım arazilerinin sular altında kalması, ülkede meyve ve sebze fiyatlarını da tırmandırdı. Sebzeci Muhammed Gassan, "Yükselen suların tarım arazilerine zarar vermesi meyve ve sebze fiyatlarını 3-4 kat artırdı" dedi.

(SK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA