Sulama Göletleri Kurudu

Bursa'nın Yenişehir İlçesinde Sulama Göletleri Kurumaya Yüz Tuttu.

Sulama Göletleri Kurudu
27.08.2007 17:53 | Son Güncelleme: 27.08.2007 17:53

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde sulama göletleri kurumaya yüz tuttu.

Burcun, Kavaklı, Orhaniye ve Akbıyık köylerinde bulunan sulama göletlerini besleyen dereler uzun yıllardan sonra kuruyunca, göletlerde kuruma tehlikesi baş gösterdi.

Kavaklı göletini besleyen Doğan ve Ercek derelerinin çok uzun yıllardan bu yana hiç kurumadığını belirten köylüler, "Ancak bu yıl bu derelerin ikisi de kurudu. Şu anda göletimizin suyu yarıdan çok azaldı. Biz bunu fark ettiğimiz için bu yıl fazla ekim yapamadık. Eğer sonbahar ve kış aylarında beklenen yağış gerçekleşmez ve derelerimiz tekrar akmazsa önümüzdeki yıl gölette hiç su kalmayacak. Bu da bizim için büyük bir tehlike" dediler.

Bu arada Kavaklı, Orhaniye ve Akbıyık köylerinde bulunan sulama göletlerinin sularının da yarıdan fazla azaldığı ve yağış olmaması durumunda bu göletlerin de önümüzdeki yıl ihtiyaca cevap vermeyeceği bildirildi.

Yetkililer, suyu verimli kullanmanın tek yolunun damlama yöntemi olduğunu belirterek, "Damlama yoluyla daha az su sarf edilerek daha çok yer sulanır.

Meyilli arazilerde erezyona sebebiyet vermeden sulama yapılabilir. Bütün arazi sulanmadığı için bitkilerin ve ağaçların aralarında ot çıkmaz. Otlarla yapılan ilaçlı ve mekanik mücadele maliyeti azalır. Her yer sulanmadığı için her sulamadan sonra kaymak tabakasını kırmak için sürüm yapılmaz, bu da işçilik ve mazot tasarrufu demektir" diye konuştu.

(HS-MŞ)

27.08.2007 17:44 TSİ

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title