Sudanlı İşadamları Heyeti Adana'da

Sudanlı İşadamları Heyeti Adana'da

Ceyhan Girişimci İşadamları Derneği'nin (Ceygid) Davetlisi Olarak Türkiye'ye Gelen 20 Kişilik Sudanlı İşadamı Heyeti Adana'nın Tarihi ve Turistik Merkezlerini Ziyaret Etti.

Sudanlı İşadamları Heyeti Adana'da

Ceyhan Girişimci İşadamları Derneği'nin (CEYGİD) davetlisi olarak Türkiye'ye gelen 20 kişilik Sudanlı işadamı heyeti Adana'nın tarihi ve turistik merkezlerini ziyaret etti.

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği'nin (AGİD) misafiri olarak kentte gelen Sudanlılar, kenteki ileri gelen işadamlarıyla iki ülkede karşılıklı yatırımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. AGİD Başkanı Ahmet Coşkun ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu görüşmelerde Sudan Cezire Eyaleti Meclis Başkanı Abdülbaki Reyyah, Cezire'nin ekonomik bakımdan Sudan'ın kalbi konumunda olduğunu söyledi. Türk işadamlarını ülkesini yatırım yapmaya çağıran Reyyah, Türkiye ile Sudan'ın stratejik ilişkilere dayanan ilişkilerinin daha da geliştirilmesini arzuladıklarını kaydetti. Sudan'da 6.5 milyon hektar ekilebilir araziden sadece 2.5 milyon hektarlık tarım arazinin değerlendirildiğini anlatan Reyyah, ziraat alanında Çukurovalı girişimcilerinin birikimlerinden yararlanmak istediklerini ifade etti. Reyyah, Cezire eyaletinin bu adımları desteklediğini vurguladı.

Sudan Ziraat Federasyonu Başkanı Ömer Osman da TİGEM'de tarım ve teknolojileri hususunda öğrendikleri bilgileri ülkelerinde hayata geçireceklerini açıkladı.

CEYGİD Başkanı Ahmet Turan, Titrinli'de iki ülke arasında yapılan protokol çerçevesinde Sudanlı işadamı heyetinin TİGEM'de 10 günlük eğitim aldığını aktardı. Titrinli, CEYGİD üyelerinin ise Sudan'da 15 bin dönümlük arazide tarımsal faaliyetlerde bulunduğuna işaret etti.

Kaynak: CHA