Sudan Sağlık Bakanlığı, Rift Vadisi Humması Salgınıyla İlgili Açıklama Yaptı

Sudan Sağlık Bakanlığı, Rift Vadisi Humması Salgınıyla İlgili Açıklama Yaptı

Dünya Sağlık Örgütü'nün Sudan'da Rift Vadisi Humması Vakalarının Artığını Açıklaması ve Halkın Hastalıktan Korunmak İçin Et Yemekten Vazgeçmesi Üzerine Sudan Sağlık Örgütü ve Sudan Sağlık Bakanlığı Bir Basın Açıklaması Yaptı.

Sudan Sağlık Bakanlığı, Rift Vadisi Humması Salgınıyla İlgili Açıklama Yaptı

Dünya Sağlık Örgütü'nün Sudan'da Rift Vadisi Humması vakalarının artığını açıklaması ve halkın hastalıktan korunmak için et yemekten vazgeçmesi üzerine Sudan Sağlık Örgütü ve Sudan Sağlık Bakanlığı bir basın açıklaması yaptı.

Sudan Sağlık Örgütü Başkanı Luan Dean Goran, "Bu olay, gazeteciler için haber malzemesi oldu. Gazeteciler, Sudan'da olmayan şeyleri yazarak kendilerine bu olayla ilgili iş çıkarmaya çalışıyorlar. Benim şu anki konuşmalarım, ne hükümeti savunma amacı ne de başka herhangi bir siyasi maksat taşıyor. İnsanların korkularını gidermek ve böyle bir şeyin olmadığını söylemek için buradayız" dedi.

Sağlık Bakan Vekili Dr. Beşir Taha ise, "İnsanlar hayvanlarda hastalık olduğunu düşünerek et yemekten korkuyorlar. Fakat bu hastalık burada değil, Güney Afrika ülkelerinde yaşandı. Sadece Sudanlı yetkililer değil, yurt dışından bu konu hakkında ihtisaslaşmış doktorları getirtip denetleme yaptırdık. Yapılan denetleme ve kontroller sonucunda böyle bir hastalığın hayvanlarda olmadığı görüldü. Biz sadece kontrollerimizi bu hastalık için değil, diğer hastalıklar için de arttırdık. Hangi hastalık varsa

iyileştirmeye, bunu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü, Rift Vadisi Humması salgınından dolayı 84 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Birçok kişinin hastalık şüphesiyle hastanelere başvurması üzerine küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışında büyük bir azalma yaşanmıştı. Kurban Bayramı'nda da birçok kişinin, hastalığın tedavisi olmadığı gerekçesiyle kesim yapmadığı ifade ediliyor.

(SK-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İHA