Sudan ile Güney Sudan Arasındaki Gerginlik

Sudan ile Güney Sudan Arasındaki Gerginlik

Sudan ile Güney Sudan Arasındaki Gerginlik
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Uydu görüntüleri iki ülke askerlerinin güvenlik anlaşmalarında belirlenen sınırların ötesine geçtiğini gösteriyor.

Sudan ve Güney Sudan askerlerinin, iki ülke arasındaki güvenlik anlaşmalarında belirlenen sınırların ötesine geçtiği bildirildi.

Uydu görüntüleri yardımıyla Sudan ve Güney Sudan'daki toplu katliamları önlemek amacıyla faaliyetlerde bulunan, "The Satellite Sentinel Project" adlı kuruluştan yapılan açıklamada, iki ülke askerlerinin, en az 14 bölgede güvenlik anlaşmalarında belirlenen sınırların ötesine geçtiği belirtildi.

ABD'li ünlü film yıldızı ve The Sattelite Sentinel Project'in ortak kurucusu George Clooney, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, görüntülerin Sudan ve Güney Sudan askerlerinin açık bir şekilde "bulunmaları gereken yerde olmadıklarını" gösterdiğini söyledi.

Kuruluş açıklamasında da uydu görüntülerinin, sınır bölgelerinde askeri mevcudiyete rastlanmadığına ilişkin mayıs ayında yayımlanan BM raporuyla çeliştiğine işaret edildi.

Sudan ile Güney Sudan, 2011'de yaptıkları bir anlaşmayla birbirlerinden ayrılmıştı. Ancak iki ülke arasında, özellikle içiçe geçmiş durumdaki petrol endüstrisi nedeniyle ortaya çıkan gerginlik halen sürüyor. 

Sudan bugün yaptığı açıklamada ülkedeki Güney Sudan petrolünü nakleden petrol boru hatlarını kapatacağını bildirmişti.

Sudan ve Güney Sudan'ın birbirlerini hükümet karşıtı ayaklanmaları desteklemekle suçlamasıysa iki ülke arasındaki en son gerilimin nedenini oluşturuyor. Sudan, Güney Sudan'ı, güvenlik güçlerine karşı savaşan "Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey" adlı örgüte destek vermekle suçluyor. Buna karşılık Güney Sudan da Sudan'a, David Yau Yau adlı eski bir albay tarafından yönetilen asileri desteklediği suçlamasını yöneltiyor. Her iki ülke de suçlamaları reddediyor. - Kampala

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title