Sudan'daki Mültecilerinin Sorunları Masaya Yatırıldı

Sudan'daki Mültecilerinin Sorunları Masaya Yatırıldı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Mülteciler Ofis Komiserliği Tarafından Ortaklaşa Düzenlenen Toplantıda Kamplarda Yaşayan Mültecilerin Durumları Masaya Yatırıldı.

Sudan'daki Mültecilerinin Sorunları Masaya Yatırıldı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Mülteciler Ofis Komiserliği tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda kamplarda yaşayan mültecilerin durumları masaya yatırıldı.

Sudan'ın başkenti Hartum'da Grand Holiday Villa Otel'de düzenlenen toplantıya, Sudan İçişleri Bakanı Elzubeyir Bashir Taha, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcisi Chrysantus Ache, Mülteciler Ofis Komiserliği Şube Temsilcisi Muhammed Ahmet El Abbas'ın yanı sıra mültecilere yardım dağıtan bazı kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda öncelikle kamplarda kalan mültecilerin durumları değerlendirildi. Sudan ve çevresinde yaşanan olaylar nedeniyle kamplara alınan mülteciler için

çözüm önerilerinin sunulduğu toplantıda, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Mülteciler Ofis Komiserliği'nin araştırmaları anlatıldı. Bölgede mülteci sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Ache, "BM verilerine göre Çad'taki çatışmalardan dolayı Sudan'ın Darfur bölgesinde 240 bin mülteci bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 173 bininin başını sokacak küçük bir yeri bile yok" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından toplantıya katılan gazeteciler, bölge ve mülteciler hakkında bilgi veren kurumlara çeşitli sorular sordu. Toplantı, birlikte yapılan iftar yemeğinin ardından son buldu.

(HD-EA-OYK-NÇ-D)