Sudan'da Şiddet Bitmiyor

Sudan'da Şiddet Bitmiyor

Sudan'ın Başkenti Hartum'da Geçtiğimiz Günlerde Sudan Ordusu ile İsyancı Gruplar Arasında Çıkan Çatışmalar Abbiey Bölgesine de Sıçradı.

Sudan'da Şiddet Bitmiyor

Sudan'ın başkenti Hartum'da geçtiğimiz günlerde Sudan Ordusu ile isyancı gruplar arasında çıkan çatışmalar Abbiey bölgesine de sıçradı.

Sudan'da başkent Hartum'daki varoşlara saldıran isyancı gruplar, bu kez Hartum'un güneyinde bulunan Abbiey bölgesini hedef aldı. Hükümet askerleriyle çatışmaya giren isyancıların köy halkını evleri boşaltması için tehdit ettikleri ileri sürüldü. Evleri yanan halk yardım beklerken, bölgeye ilk olarak Birleşmiş Milletler (BM) asker ve yetkilileri geldi. Helikopter ve zırhlı araçlarla bölgeye gelen BM askerleri ve yetkilileri halkı bölgeden tahliye etmeye çalışıyor. BM yetkilileri, yaşanan şiddet olaylarından uzak bir bölgede kamp kurulacağını ve halkın burada barınmasına destek vereceklerini açıkladı. Bölgede yardım bekleyen yüzlerce Sudanlı, yaşanan olayların ardından evsiz kaldı. Barınacak yer isteyen bazı kadınlar, "Burada bize saldırdılar. Hiçbir yetkili yanımıza gelmedi" diyerek BM yetkililerinden yardım talep etti. BM yetkilileri Abbiey bölgesinde incelemelerini sürdürüyor.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Hartum'un ikiz kenti Omdurman'a yapılan saldırı, hükümet askerleri tarafından geri püskürtülmüş, ancak çok sayıda sivil hayatını kaybetmişti.

(HD-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA