Sudan'da Barış İçin Kuzeyliler ve Güneyliler El Ele Verdi

Sudan'da Barış İçin Kuzeyliler ve Güneyliler El Ele Verdi

Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Ulusal Birlik Partisi Binasında Yaptığı Konuşmada, Barış İçin El Ele Verilmesi Gerektiğini Söyledi.

Sudan'da Barış İçin Kuzeyliler ve Güneyliler El Ele Verdi

Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir, Ulusal Birlik Partisi binasında yaptığı konuşmada, barış için el ele verilmesi gerektiğini söyledi.

Ulusal Birlik Parti binasında kalabalık bir topluluğa hitap eden Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, Sudan'da yaşanan birçok sorunun çözümü için herkesi el ele vermeye davet etti. Sudan'ın birçok bölgesinden Beşir'in konuşmasını izlemeye gelen halk, salona girmesi ile birlikte Beşir'i, "Yürü, yürü ya Beşir, bu halk arkanda" tezahüratları ile karşıladı. Hem güney yetkililerin, hem de merkez hükümet yetkililerinin konuşma yaptığı parti binasında, "Barış için el ele" sloganları atıldı. İlk olarak konuşan

Cumhurbaşkanı 2. Yardımcısı Ali Osman Taha, "Ulusal Birlik Partisi olarak Sudan'ın gelişmesi için daha güçlü olmalıyız. Bu gücün oluşması için bütün kurumların ittifak yapması gerekiyor. Dışişleri Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın birbirleri ile koordineli çalışması, Sudan için daha yararlı olacak. Biri bir karar alırken, diğerinin aykırı bir karar almaması gerekir" dedi.

Daha sonra konuşmaya davet edilen Beşir, halk tarafından dakikalarca tezahürat eşliğinde alkışlandı. Beşir, "Burada ülkenin her yerinden, her dininden insanların barış için toplandığını görmek bizi sevindiriyor. İktidara geldiğimiz ilk dönemle şimdiki dönem arasındaki farklar, belgeleriyle birlikte görünmektedir. Ama dışarıdaki bazı insanlar bizim barış içerisinde yaşamamızı istemiyorlar" diye konuştu. Çad ile Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesi arasındaki sınırda 103 çocuğun Fransa'ya kaçırılmasıyla ilgili

9 Fransalı'nın yakalanması konusuna da değinen Beşir, "Bu, bölgede yaşanan sorunun sadece görünen kısmı. Birçok Darfurlu, çocuğunu o bölgede görev yapan insani yardım kuruluşlarına tedavi için götürüp haber alamadıklarını bildirdi. Bu çocukların akıbeti hala bilinmiyor. Birçoğu, organları alınmak için çalınmış olabilir" diye konuştu.

Beşir'in, salondan ayrılırken halkın tezahüratlarına dans ederek karşılık vermesi dikkat çekti.

(SK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA