Sudan Basını, İngiliz Öğretmene Verilen Cezayı Az Buldu

Sudan Basını, İngiliz Öğretmene Verilen Cezayı Az Buldu

Sudan'da Hazreti Muhammed'e Hakaret Eden İngiliz Öğretmen Gillian Gibbons'a Mahkemece Verilen Ceza, Sudan Basını ve Halkı Tarafından Az Bulundu.

Sudan Basını, İngiliz Öğretmene Verilen Cezayı Az Buldu

Sudan'da Hazreti Muhammed'e hakaret eden İngiliz öğretmen Gillian Gibbons'a mahkemece verilen ceza, Sudan basını ve halkı tarafından az bulundu.

Mahkemenin İngiliz öğretmen Gillian Gibbons'a 15 gün hapis ve sınırdışı edilme cezası vermesine, Cuma namazı sonrası toplanan 10 binlerce kişi İngiltere Büyükelçiliği'nin bulunduğu Şehitler Meydanı'nda toplanarak tepki gösterdi. Kararın sonucunun idam olmasını savunan göstericiler, ellerinde kama ve kılıçlarla büyükelçilik önünde gösteri yaptı.

Cezayı az bulan Sudan basını da, mahkemenin ve hükümetin, İngiliz hükümetinin baskıları sonucunda sadece 15 günlük hapis cezası ile sınırlı kaldığını yazdı. Sudan'ın önemli gazetelerinden Daar Gazetesi, manşetinde, "Sudan'da kalabalık halk, İngiliz öğretmenin kurşunlanmasını istedi" dedi. Gazete, mahkemenin etki altında kalarak karar verdiğini öne sürdü. Diğer bir önemli gazete Ahar Lahza Gazetesi de, "Sudanlı imamlar ve cemaat, İngiltere Büyükelçiliği'nde toplandı" manşetiyle verdiği haberde, kararı

"sadece Sudan halkına değil bütün Müslüman dünyasına yapılmış bir saygısızlık" diye nitelendirdi. Roye Gam Gazetesi ise, "İngiltere, Sudan'a üst düzey bir temsilci göndererek bütün Müslümanlar'dan özür dilemeli" ifadesini kullandı. Gazete, İngiliz temsilcinin Devlet Başkanı Ömer El Beşir'le görüşüp Sudan halkından ve bütün Müslümanlar'dan yaşanan bu sorunlardan dolayı özür dilemesi gerektiğini yazdı.

(SK-EA-EA-OK-D)