Suç Çetesinden 19 Kişiye Toplam 188 Yıl Hapis Cezası Verildi

Suç Çetesinden 19 Kişiye Toplam 188 Yıl Hapis Cezası Verildi

Kocaeli'ne Bağlı Gebze Emniyet Müdürlüğü'nün Suç Çetesine Yönelik Düzenlediği 'Anibal' Operasyonu Çerçevesinde Gözaltına Alınan Sanıkların Yargılandığı Son Duruşmada 19 Kişiye Toplam 188 Yıl Hapis Cezası Verildi.

Suç Çetesinden 19 Kişiye Toplam 188 Yıl Hapis Cezası Verildi

Kocaeli'ne bağlı Gebze Emniyet Müdürlüğü'nün suç çetesine yönelik düzenlediği 'Anibal' operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan sanıkların yargılandığı son duruşmada 19 kişiye toplam 188 yıl hapis cezası verildi.

Gebze Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 2006 Mart ayında düzenlenen operasyonda başta zengin aileleri haraca bağlama suçu olmak üzere tefecilikten, tehdide kadar birçok suça adı karışan sanıklar, geçtiğimiz Cuma günü son kez hâkim karşısına çıktı. Dosyada yargılanan 19 kişiye toplam 188 yıl hapis cezası verildi.

Dönemin Gebze Emniyet Müdürü Ali Şahinli tarafından düzenlenen operasyon Türkiye gündemine oturmuş, operasyon kapsamında çete üyeleri ile Türkiye'nin ilk hayali ihracatçılarından Turan Çevik'in bağlantısı saptanmıştı. Gebze Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerin bir yıl boyunca yaptığı çalışmalar neticesinde 2006 Mart Ayında Gebze'de varlıklı aileleri haraca bağlayan şebeke 'Anibal' operasyonu ile çökertildi. Çetenin varlığı, Gebzeli bir işadamı olan E.K.'nin emniyet müdürlüğüne gelerek kendisini tuzağa düşürüp faiz oyunları ve tehditle zorla para vermeye zorladığını iddia ettiği Levent Kurt ve adamları hakkında şikayetçi olmasıyla anlaşılmış, Gebze'de oto ve emlak alım satımı yaptıkları tespit edilen Levent Kurt'un Gebze'deki varlıklı ailelere faizle para verdiği, sonra da günü gelmeden silahla tahsil etmeye kalktığı belirlenmişti. Çete lideri Levent Kurt'un teknik takibe alınması sonucu Türkiye'nin ilk hayali ihracat sanıklarından Turan Çevik'le bağlantısını ortaya çıkartılmıştı.

Çevik ve Levent Kurt arasında geçen telefon konuşmalarında önemli bir cinayetin ipucu da gözler önüne serilmişti. Batmanlı işadamı Servet Acar'ın öldürülmesiyle ilgili ikili arasındaki telefon görüşmelerinde Turan Çevik'in Acar cinayeti ile ilgili "Servet Acar'ı ben öldürttüm" dediği saptanmıştı.

Dönemin Gebze Emniyet Müdürü Ali Şahinli tarafından çökertilen şebeke 15 aydır Beşiktaş 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyordu. Geçtiğimiz Cuma günü Beşiktaş Adliyesi'nde yapılan son duruşmada çete üyelerine ceza yağdı. İşledikleri her bir suçtan ayrı ayrı ceza alan toplam 19 sanık 188 yıl hasis cezasına çarptırıldı. Çete lideri Levent Kurt 32 yıl 11 ay, İsmet Demirtaş 22 yıl 8 ay, Şener Tuzaktepe 18 yıl 6 ay, Mustafa Sancak 25 yıl, Eşref Yılmazkaya 28 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza alan çete üyelerinin isimleri ve aldıkları cezalar şöyle: Selami Tunç 1 yıl 10 ay, Hasan Baş 9 yıl 4 ay, Semih Helvacı 5 yıl 2 ay, Yaşan Tuncer 5 yıl 2 ay, Özkan Yılmaz 4 yıl 4 ay, Celalettin Yıldız 5 yıl 2 ay, Hüseyin Tat 5 yıl 2 ay, Aslan Kaya 5 yıl 2 ay, Yılmaz Artış 5 yıl 2 ay, Kenan Koçak 5 yıl 2 ay, Hakan Tat 5 yıl 2 ay, Tevfik Erdoğan 1 yıl 15 gün, Doğan Ergön 1 yıl 15 gün ve Rıfat Kaya 11 yıl 15 gün.

Dava dosyasında sanıkların tefecilik yoluyla 10 milyon YTL'nin üzerinde servet elde ettiği geçerken, Emniyet'in yaptığı operasyonda sanıklarla birlikte 8 tabanca, bir av tüfeği, bir askeri elbise ve çok sayıda tapu, senet ve çek ele geçirilmişti.

Kaynak: CHA