Sualtı Fotoğraf Milli Takımı Yurda 2 Madalya ile Döndü

Hint Okyanusu'ndaki Mauritius Cumhuriyeti'nde Düzenlenen 11. Sualtı Fotoğraf Dünya Şampiyonası'nda 2 Bronz Madalya Kazanan Sualtı Fotoğraf Milli Takımı, Yurda Döndü. Milli Takım Sporcularından Asım Dumlu, Kendisini Isıran Zehirli Aslan Balığına Rağmen Bronz Madalya Kazanmayı Başardı.

Sualtı Fotoğraf Milli Takımı Yurda 2 Madalya ile Döndü

Hint Okyanusu'ndaki Mauritius Cumhuriyeti'nde düzenlenen 11. Sualtı Fotoğraf Dünya Şampiyonası'nda 2 bronz madalya kazanan Sualtı Fotoğraf Milli Takımı, yurda döndü. Milli Takım sporcularından Asım Dumlu, kendisini ısıran zehirli aslan balığına rağmen bronz madalya kazanmayı başardı.

Emirates Havayolları'nın tarifeli seferiyle akşam saatlerinde Dubai'den İstanbul'a gelen Türkiye Sualtı Fotoğraf Milli Takımı, Atatürk Havalimanı'nda Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu yetkilileri ve aileleri tarafından çiçeklerle karşılandı. Makro kategoride ödül kazanan Orhan Aytür, çok zor koşullarda yarıştıklarını belirterek, "Dalış bölgeleri güç, derin ve akıntılı dalışlardı. Profesyonel olarak bu işi yapan kişilere karşı yarıştık. Biz, bu işi amatör olarak yapıyoruz" dedi. Aytür, takım arkadaşı

Asım Dumlu'nun aslan balığı tarafından ısırıldığını ifade ederek, "Dünyanın en zehirli balığı olarak bilinen aslan balığı Asım Bey'i parmağından soktu. Aslan balığının zehiri çok kuvvetlidir. Dünyadaki en kuvvetli nörotoksinlerden bir tanesidir. Kendisine tüm şampiyonanın tek medikal müdahalesi yapıldı. Maşallah taş gibi kendisi, hiçbir şey olmadı. Ama balığın durumunu bilemiyoruz" diye konuştu.

Asım Dumlu ise, "Dünya Şampiyonası'ndaki tek müdahale Türk takımına yapıldı. Olabiliyor ama çok çok nadir bir şey. Bu, görmediğim için oldu. Normalde görsem, aslan balığına dokunmazdım" dedi.

Balık, yengeç, modelli/modelsiz, geniş açı ve makro olmak üzere 5 ayrı kategoride 1.5 saat süren 4 dalışla gerçekleştirilen şampiyonada, 16 ülkeden 27 dalgıç yarıştı. Şampiyonaya Türkiye'den katılan Asım Dumlu karides-yengeç kategorisinde, Orhan Aytür ise makro kategoride madalya kazandı.

(ÖFA-MFS-OK-S)

Kaynak: İHA