Su Yalağına Gösterişli Tören - Haberler
Haberi Paylaş

Su Yalağına Gösterişli Tören

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Su Yalağına Gösterişli Tören

Edirne’de büyükbaş ve küçükbaş hayvanların su içmesi için yapılan yalak, düzenlenen gösterişli törenle açıldı.

Edirne'de büyükbaş ve küçükbaş hayvanların su içmesi için yapılan yalak, düzenlenen gösterişli törenle açıldı. Vali Dursun Ali Şahin, açılışla ilgili, "Bu hayvanlara verdiğimiz değerin bir göstergesidir" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan proje kapsamında 13 yalaktan birinin Edirne'nin Havsa İlçesi Azatlı köyünde açılışı gerçekleştirildi. Açılış törenine, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Havsa Kaymakamı Alpaslan Kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, İl Jandarma Alay Komutanı Kamuran Ersan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve köy halkı katıldı.

Tören öncesi gazetecilerle bir araya gelen Vali Şahin, etinden, sütünden yararlanılan hayvanların önemine değinerek, "Hayvanlar için yapılan 13 tane çeşme ve yalak için buraya gelinmez. Bu hayvanlara verdiğimiz değerin bir göstergesidir. Çünkü hayvanın kılı bile faydalı, sütü faydalı, dışkısından bile faydalanılıyor. Allah o kadar güzel yaratmış ki, Hindular buna tapıyor. Yani bu kadar yararlı olduğu için, tabi tapmak doğru değildir ama onların inancı öyle. İnsanoğlu için hayvanlar çok faydalıdır. Bir hayvan bir ailedir, bir hayvanın olsun bir aile geçinir onunla" ifadelerini kullandı.

Daha sonra törende konuşan Vali Şahin, suyun hayvanlar için önemini vurgularken, hayvanlarda süt veriminin artacağına dikkat çekti. Konuşmaların ardından balonlarla süslenen yalak, kurdele kesilerek açıldı. Açılışın ardından Vali Şahin çeşmeden eliyle su içerek, suyu beğendiğini söyledi.

Vali Şahin programın sonunda yalağın çevresindeki alanda fidan dikimine eşlik etti. Davetlilere etli pilav ve ayran ikramında bulunuldu. - EDİRNE

Su Yalağına Gösterişli Tören

Su Yalağına Gösterişli Tören

Su Yalağına Gösterişli Tören

Su Yalağına Gösterişli Tören

Su Yalağına Gösterişli Tören

Su Yalağına Gösterişli Tören

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım