Su Ürünleri Avcılığı ve Yetiştiriciliği" Paneli

Su Ürünleri Avcılığı ve Yetiştiriciliği" Paneli

Anadolu Ajansı - Haberler | Ekonomi
Su Ürünleri Avcılığı ve Yetiştiriciliği' Paneli

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Daire Başkanı Mustafa Altuğ Atalay, Türkiye'nin balık tüketimini karşılayabilmesi için, üretimini her yıl 8 bin ton artırması gerektiğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Daire Başkanı Mustafa Altuğ Atalay, Türkiye'nin balık tüketimini karşılayabilmesi için, üretimini  her yıl 8 bin ton artırması gerektiğini söyledi.

İzmir'de düzenlenen 2. Tekne, Yat ve Denizcilik Fuarı kapsamında Uluslararası Fuar Alanı'nda düzenlenen "Su Ürünleri Avcılığı ve Yetiştiriciliği: Sorunlar-Çözüm Önerileri" konulu panelde konuşan Atalay, su ürünlerine ilginin her yıl arttığını belirtti. 

Türkiye nüfusunun her yıl 1 milyon arttığını ve kişi başı yıllık balık tüketiminin ortalama 8 kilogram olduğunu anlatan Atalay, "Her yıl balık üretimini 8 bin ton artırmamız gerekiyor. 2023'de Türkiye'nin balık ihtiyacını karşılayabilmek için 150-160 bin ton daha fazla üretim yapmalıyız" dedi.

Türkiye'de yaklaşık 20 bin balıkçı teknesi olduğunu, geçen yıl 400 bin tonun üzerinde avcılık, 233 bin ton yetiştiricilik yöntemiyle su ürünü temin edildiğini belirten Atalay, "Dünya ortalamasının çok altında balık tüketiyoruz. El birliğiyle bunu artırmamız lazım" dedi.

Atalay, Türkiye'nin 74 bin ton ihracat, 65 bin ton ise su ürünü ithalatı yaptığını söyledi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdür Yardımcısı Güven Duran ise balıkçı barınaklarını bakanlıkça yaptıklarını ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devrettiklerini, ülkede şu anda 367 balıkçı barınağının olduğunu söyledi.

Su ürünleri yetiştiriciliğinin 2002 yılından bu yana yüzde 245 büyüdüğüne dikkati çeken Duran, 2004-2013 yıllarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca balıkçı teknelerine 826 bin ton ÖTV'si sıfırlanmış yakıt kullandırıldığını kaydetti.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk de, Türkiye'de yıllık su ürünleri üretiminin yaklaşık 650 bin ton civarında olduğunu, son 10 yılda deniz avcılığındaki üretimde düşüş yaşanırken yetiştiricilikte yüzde 9'dan 32'ye yükseliş yaşandığını belirtti.

Japonya'da kişi başı balık tüketiminin 90, İspanya'da 40, Fas'ta 28, AB ülkelerinde 24 kilogram olduğuna dikkati çeken Öztürk, bu rakamın Türkiye'de ise 7,6 kilogram olduğuna işaret etti.

"Balığı sevdirmemiz lazım" diyen Öztürk, Karadeniz Bölgesi'nde tüketimin 25, metropol şehirlerde 16, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise 0,5 kilogram olduğunu kaydetti. - İzmir

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title