Straw: PKK'nın Terörist Saldırılarını Kınıyoruz

Straw: PKK'nın Terörist Saldırılarını Kınıyoruz

İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw, 'Bizler, Hiç Şüphe Yok Ki, PKK'nın Terörist Saldırılarını Kınıyoruz.

Straw: PKK'nın Terörist Saldırılarını Kınıyoruz

İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw, ''Bizler, hiç şüphe yok ki, PKK'nın terörist saldırılarını kınıyoruz. Bu terör saldırılarında hayatını kaybedenlere ve ailelerine karşı son derece yakın duygular besliyoruz'' dedi.

Straw, Boğaziçi Üniversitesinde, ''Türkiye ve AB: Güvenlik ve Refah İçin Ortaklık'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'nin bir parçası olduğunu belirterek, ''Bu gerçekten böyledir'' diye konuştu.

Türkiye'nin, Batının geri kalanıyla olan bağlarının tarihten geldiğini anlatan Straw, aynı zamanda savaş sonrası dönemde ilişkilerin birbirinin içine geçtiğini söyledi.

Türkiye'nin her zaman anahtar rol oynamaya devam ettiğini anlatan Straw, barışın korunmasıyla ilgiyi operasyonda da o günden bugüne kadar özellikle Afganistan'da çok önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

İstikrarlı ve refah içinde bir Türkiye'nin yerinin AB olduğuna işaret eden Straw, şunları kaydetti:

''Biliyoruz ki sadece kültürler arasında değil, aynı zamanda ortak değerlerimizi, inançlarımızı, bizi bir arada tutan değer ve inançları ortadan kaldırmaya yönelik teröre karşı da biz birbirimize bağlıyız. Bizler, Türkiye'yi AB'ye davet ederek, kendi içimize alarak, sadece iki kültürün beraber olabileceğini göstermeyeceğiz, aynı zamanda modern dünyada da partner olarak istediğimiz idealler için beraber çalışacağız.''

Türkiye'nin terörle mücadelesine de değinen Straw, uluslararası camianın, PKK'nın ortaya koyduğu tehdidin son derece farkında olduğunu belirterek, ''Tıpkı bizim bunu fark ettiğimiz gibi, kamuoyu baskısı da son derece anlaşılır. Bizim bu çerçevede PKK'yı terörist örgüt kabul etmemiz gibi... Bizler, hiç şüphe yok ki, PKK'nın terörist saldırılarını kınıyoruz. Bu terör saldırılarında hayatını kaybedenlere ve ailelerine karşı son derece yakın duygular besliyoruz'' diye konuştu.

Straw, daha sonra soruları yanıtladı. Straw, PKK ile mücadele konusundaki bir soru üzerine, şunları söyledi:

''Türkiye'nin, PKK terörüne karşı içinde bulunduğu duruma dair, özellikle Kuzey Irak bölgesinde bulunduğu duruma dair aslında görmek istediğimiz; Kuzey Irak'ın artık PKK'nın ve PKK saldırılarının üssü olmaması. Türk hükümeti ve Türk halkının göstermiş olduğu tavra, tutuma ve bütün bu olayları ele alış biçimlerine çok saygımız var. Bizim ülkemizde de terör olaylarının ne kadar yoğun bir tepkiyle karşılanabileceğini bilfiil yaşayan bir kişi olarak biliyorum. Bu sebeple, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu durumu son derece iyi anlayabiliyoruz. Türkiye ve Irak hükümeti arasında, Barzani ve Talabani'nin kontrol ettiği Kürt bölgesinde ABD ile Türk Hükümeti arasındaki iş birliğinin başarılı olacağını ümit ediyorum.''

DTP hakkındaki kapatma davasına ilişkin soruya da Straw, Türkiye'de görüştüğü herkesin, DTP milletvekillerinin dokunulmazlığının muhafaza edilmesi gerektiğini, bu meselenin siyasi olarak ele alınması ve mahkeme kararına başvurulmaması gerektiğini düşündüklerini söyledi.