Stratejik Yenilenebilir Enerji Yatırımlarına Yerinde İnceleme

Stratejik Yenilenebilir Enerji Yatırımlarına Yerinde İnceleme

Firma, maliyeti 5 milyon Euro üzerinde olan Antalya OSB'deki tesisin tamamlandıktan sonra 100 MW üzerinde bir güneş paneli üretim kapasitesine ulaşmasının beklendiği vurgulandı.

Stratejik Yenilenebilir Enerji Yatırımlarına Yerinde İnceleme

BAKA, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırım faaliyetini sürdüren ve pek çok ülkeye solar enerji ürünleri, solar derin kuyu su pompaları, LED ürünleri pazarlaması yapan merkezi Almanya olan Clean World Energy Firması'nda toplantı gerçekleştirdi.

BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Alaattin Özyürek ile uzman Selin Şen, Clean World Energy Firması Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Aytar, Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tarzan Tarık Sarvan, Genel Müdür Soner Aktaş, Proje Mühendisi Metin Bağlan, Teknik ve Satış Sorumlusu Volkan Yılmaz ile bir toplantı gerçekleştirdi.

BAKA ekibinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirten Clean World Energy Firması'nın yetkilileri, Telefunken Semiconductors ile iş ortaklığı imzalandıktan sonra GSG Gürtaş Şirketler Grubu ile ortak bir yatırım kararı aldıklarını, firmanın pek çok solar enerji üretim parklarının kurulumunu tamamladığını ve sektörde dünya çapında başarılar elde ettiğini söyledi.

ÜRETİM KAPASİTESİNİ ARTIRACAK YATIRIM

BAKA ekibine ürünleri tanıtıp tesisleri gezdiren, 10 yıldır yenilenebilir enerji
teknolojileri üzerine AR-GE çalışmaları yürütüp üretim yaptıklarını ifade eden firma yetkilileri, Antalya'da kurulan üretim tesislerinde güneş pili panellerinin ve montaj ekipmanlarının üretimine başlandığını, ilk yatırım maliyeti 5 milyon Euro üzerinde olan Antalya OSB'deki tesisin tamamlandıktan sonra da 100 MW üzerinde üretim kapasitesine ulaşmayı hedefledikleri müjdesini verdi.
Ar-Ge laboratuvarında, güneş hücrelerinin gün ışığından daha fazla faydalanabilmesi için geliştirilen "güneş konsantratörü" (CPV) tekniği ile mevcut güneş pili panellerinden alınan verimin artırılması sağlandığını söyleyen firma yetkilileri, ileri dönemlerde yeni nesil panellerin Ar-Ge çalışmalarının Antalya'daki üretim tesislerine taşınması için çalışmalar başlatmayı planladıklarını ve projeyi BAKA'ya sunabileceklerini söyledi. Firma, mercek olarak tabir edilen CPV sistemleri ile güneş ışığından elde edilen verimin %35'ler mertebesine ulaşabildiğine dikkat çektiler.

YENİLENEBİLİR ENERJİ STRATEJİK SEKTÖR

Üretim tesislerini gezen Antalya YDO Koordinatörü Alaattin Özyürek ve Uzman Selin Şen, Antalya, Burdur ve Isparta'yı içeren BAKA'nın kuruluşu, vizyonu, hedefleri, görevleri, faaliyetleri hakkında bilgi verirken Türkiye'de faydalanabilecekleri destek ve teşvikler hakkında bilgilendirmede bulundu.
Görevleri arasında "Yönetim, üretim, tanıtım, pazarlama, teknoloji, finansman, örgütlenme ve işgücü eğitimi gibi konularda, ilgili kuruluşlarla işbirliği sağlayarak küçük ve orta ölçekli işletmelerle yeni girişimcileri desteklemek" bulunan BAKA'nın güneş gibi yenilenebilir enerjinin stratejik sektör olarak belirlediğini vurgulayan Özyürek, sektörün gelişmesi için büyük çaba sarf ettiklerini kaydetti.