Strasbourg: Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Eurlıngs'in Açıklamaları

Strasbourg: Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Eurlıngs'in Açıklamaları

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Camiel Eurlings, Genel Kurul Toplantısında Yaptığı Konuşmada, Türkiye'yle İlgili Raporu, 'Katı, Fakat Adil' Olarak Değerlendirdi.

Strasbourg: Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Eurlıngs'in  Açıklamaları

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Camiel Eurlings, genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'yle ilgili raporu, 'katı, fakat adil' olarak değerlendirdi.

AP'nin Türkiye raporuyla ilgili genel kurulda konuşan AP Türkiye Raportörü Eurlings, "Türkiye ile ilgili raporun katı olduğunu kabul ediyorum, fakat adil olduğunu da düşünüyorum. Türkiye'deki reform süreci yavaşladı ve bu yüzden üzülüyorum. Türkiye'deki düşünce özgürlüğünün güvence altına alınması gerekir. Bunu gerçekleştirmenin ilk yolu da Türk Ceza Yasası'nın 301. maddesinin değiştirilmesidir" dedi. Sözde Ermeni soykırımı ve PKK ile ilgili açıklamalarda da bulunan Eurlings, "Türkiye, Ankara Anlaşması'nın gereklerini yerine getirmelidir ve sözde Ermeni soykırımı, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde herhangi bir sorun olarak karşılarına çıkmayacaktır. Son olarak PKK'yı kınadığımı ve terörün hiçbir zaman haklı görülmeyeceğini belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Kaynak: İHA