Stoltenberg: 'Ukrayna'ya, Savunma ve Güvenlik Sistemleri İçin Kapsamlı Yardım Paketi Sağlayacağız'

Stoltenberg: 'Ukrayna'ya, Savunma ve Güvenlik Sistemleri İçin Kapsamlı Yardım Paketi Sağlayacağız'

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "Ukrayna'ya, savunma ve güvenlik sistemlerini daha etkili hale getirmesi için kapsamlı yardım paketi sağlayacağız" NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'ya, savunma ve güvenlik sistemlerini daha etkili hale getirmesi için kapsamlı yardım paketi sağlayacaklarını söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg:
"Ukrayna'ya, savunma ve güvenlik sistemlerini daha etkili hale getirmesi için kapsamlı yardım paketi sağlayacağız"
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'ya, savunma ve güvenlik sistemlerini daha etkili hale getirmesi için kapsamlı yardım paketi sağlayacaklarını söyledi.

NATO üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirvenin 2'nci gününde, Stoltenberg ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, NATO-Ukrayna Komisyonu Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Ukrayna'daki güvenlik durumunu ele aldıklarını belirten Jens Stoltenberg, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakını tanımadıklarını ve Ukrayna'nın doğusunda yarattığı kasıtlı istikrarsızlığı kınadıklarını ifade eden Stoltenberg, Rusya'ya Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılara siyasi, askeri ve maddi destek sağlamaya son vermesi çağrısında bulundu.

Bütün tarafları Minsk Antlaşması'na uymaya davet eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Ukrayna'ya savunma ve güvenlik sistemlerini daha etkili hale getirmek için kapsamlı yardım paketi sağlayacağız." dedi.

Jens Stoltenberg, Ukrayna'nın NATO üyeliğinin ise şu anda gündemde olan bir konu olmadığını da kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ise NATO'ya, Ukrayna'ya verdiği destek ve yardım paketi için teşekkür etti.

Poroşenko, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı konsunda ise uluslararası mekanizma kurulması çağrısında bulundu.