Stokçuluk ne demek? Stokçuluk anlamı ne? - Haberler
Haberi Paylaş

Stokçuluk ne demek? Stokçuluk anlamı ne?

Stokçuluk ne demek? Stokçuluk anlamı ne?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Anlamı en çok merak edilen kelimelerden olan Stokçuluk, sosyal hayatın için çok defa duyuluyor ve ne anlama geldiği araştırılıyor. Peki, Stokçuluk ne demek? Stokçuluk anlamı ne? İşte, Stokçuluk kelimesin anlamı!

Günlük hayatta sıkça duyulan ve anlamı merak edilen Stokçuluk kelimesininim ne demek olduğu araştırılıyor. Peki, Stokçuluk anlamı ne? Stokçuluk ne demek?

STOKÇULUK NE DEMEK?

Stok:

1. üretilip satışa hazır duruma getirilmiş, depolanmış malların toplam miktarı.

2. bir sanayi dalında kullanılan hammaddelerin, işlenmiş ya da yarı işlenmiş maddelerin tümü.

STOKÇULUK HARAM MI?

Bununla birlikte haksız yoldan kazanç sağlamayı yasaklayan âyetlerle (el-Bakara 2/188; en-Nisâ 4/161; el-A'râf 7/85) dinin genel ahlâkî ilkeleri ihtikâr yasağının da dolaylı atıfları olarak kullanılır. Hukukî niteliği ve sonuçları hakkında fakihler ve mezhepler arasında ortaya çıkan görüş ayrılığı, ihtikârın fıkıh terminolojisindeki tanımında bazı farklılıklara yol açmıştır. Meselâ Hanefîler'den Kâsânî ihtikârı, "gıda maddesinin şehirden veya küçük yerleşim merkezlerinin yakın çevresinden satın alınıp bekletilmesi ve böylece bölge halkına zarar verilmesi" şeklinde, Abdullah b. Mahmûd el-Mevsılî, "temel yiyecek maddelerinin şehrin piyasasından veya onu besleyen bölgelerden satın alınıp pahalılaşıncaya kadar stoklanması" olarak tarif etmekte, ayırıcı bir vasıf olarak kamu zararının esas alınacağını vurgulamaktadır.

Haberler.com - Gündem

Ne demek, Gündem, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title